BIY HU cover 179. nap

179. nap: A luxus elvakít

6. ATALJA URALMÁTÓL KEZDVE ELIZEUS HALÁLÁIG
Atalja története (841-835).

Amikor Achaszja anyja, Atalja látta, hogy fia halott, az egész királyi családot kiirtotta. Csakhogy Jorám király lánya, Achaszja húga, Jehoseba fogta bátyja fiát, Joást, és titokban kimentette a király halálra szánt fiai közül, bevitte dajkájával együtt ágyasházába. Így elrejtette Atalja elől, nehogy megölje. Ott maradt nála az Úr templomában elrejtve hat esztendeig, amíg csak Atalja kormányozta az országot. A hetedik esztendőben azonban Jehojada elküldött, hívatta a kariak és a testőrök parancsnokait, és maga elé rendelte őket az Úr templomába. Egyezséget kötött velük és megeskette őket. Azután megmutatta a király fiát, majd ezt az utasítást adta nekik: „Ezt kell tennetek: Harmadrészetek, az, amelyik szombatonként a királyi palotába megy átvenni az őrséget,
aztán a másik két szakaszotok is, mind, akik szombaton az Úr templomába mennek őrséget tartani, ti álljatok a király köré, a kezetekben legyen fegyver. Aki soraitokba férkőzik, haljon meg! Így vegyétek körül a királyt, akár jön, akár megy!”
A századosok pontosan úgy jártak el, amint Jehojada pap parancsolta nekik. Mindegyikük maga mellé vette embereit, azokat is, akik szombaton őrségre mentek, azokat is, akik szombaton őrségből jöttek, aztán Jehojada paphoz mentek. A pap odaadta a századosoknak a lándzsákat és a pajzsokat, amelyek Dávid királyé voltak, és amelyek az Úr templomában álltak. Azután a testőrök felsorakoztak – a kezükben fegyver! – a templom déli sarkától a templom északi sarkáig, és így körülvették az oltárt és a templomot. Most Jehojada kivezette a király fiát, átnyújtotta neki a koronát és az uralkodás okmányát, és fölkente királlyá. Tapsoltak, majd felkiáltottak: „Éljen a király!”
Amikor Atalja meghallotta, hogy a nép lármázik, lement a néphez az Úr templomába. Látta, hogy a király a szokás szerint ott áll az oszlopnál, s a király előtt a századosok és a kürtösök, az ország egész népe meg ujjong és fújja a kürtöket. Erre Atalja megszaggatta ruháját, és felkiáltott: „Árulás, árulás!” Jehojada azonban meghagyta a sereg parancsnokainak: „Vezessétek ki az előudvarból! Aki követi, kard által vesszen!” A pap ugyanis azt mondta: „Az Úr templomában nem szabad megölni.” Kezet vetettek hát rá, és amikor a lovak kapuján át a királyi palotába ért, ott ölték meg.
Ekkor Jehojada szövetséget kötött az Úr, a király és a nép között, hogy az Úr népe lesznek, s ugyanígy a király és a nép között is. Aztán az ország egész népe Baál templomához vonult, és lerombolta. Darabokra törték oltárait, képeit, Baál papját, Mattánt pedig az oltár előtt megölték.
A pap ekkor őrséget állított az Úr templomához, a századosokat, a kariakat, a testőröket és az ország egész népét pedig magával vitte. Így kísérték le a királyt az Úr templomából, és a testőrök kapuján át bevonultak a királyi palotába. Ott Joás elfoglalta a királyi széket. Az ország egész népe ujjongott, s a város elcsendesedett. Atalját azonban megölték, karddal, a királyi palotában.

Joás uralma Júdában (835-796).

Joás hétesztendős volt, amikor király lett. Jehunak 7. esztendejében lett király, és negyven évig uralkodott Jeruzsálemben. Anyját Cibjának hívták, és Beersebába való volt. Joás azt tette, ami kedves az Úr szemében, egész életében, mert Jehojada pap látta el tanácsokkal. De a magaslati helyeket nem rombolta le, a nép még mindig áldozott és tömjénezett a magaslatokon.
Joás megparancsolta a papoknak: „Minden pénzt, amit fogadalmi ajándékul az Úr templomába visznek, minden adóként kivetett pénzt s minden pénzt, amit valaki saját jószántából az Úr templomába visz, a papok vegyék magukhoz, ki-ki a maga ismerőseitől, s javíttassák ki rajta a templomot, ahol csak megsérül.” De Joás király 23. esztendejéig a papok még semmi javítást nem végeztettek el a templomon. Ezért Joás király hívatta Jehojada papot és a (többi) papot és megkérdezte: „Miért nem javíttatjátok ki a templomon a hibákat? Mostantól nem fogadhattok el semmiféle pénzt ismerőseitektől, hanem be kell szolgáltatnotok a templom javítására.” A papok egyetértettek azzal, hogy nem fogadhatnak el pénzt a néptől, de a templomot sem javíttatták ki.
Jehojada pap ezért fogott egy ládát, a tetejére fúrt egy lyukat, és az Úr templomának bejáratától jobbra felállította a határkő mellett. Ebbe kellett a küszöböt őrző papoknak minden pénzt beletenniük, amit az Úr templomába vittek. Mihelyt észrevették, hogy sok pénz van a ládában, ment a király írnoka, aztán az összes pénzt, ami csak volt az Úr templomában, összeöntötték és megszámolták. Aztán megszámolva átadták a pénzt az Úr temploma felügyeletét ellátó gondnokok kezébe, és ezek arra fordították, hogy az Úr templomán dolgozó ácsokat és építőket, kőműveseket és kőfaragókat megfizessék, hogy az Úr templomának kijavításához fát és faragott köveket szerezzenek be, s egyáltalán az Úr temploma javítása során fölmerült mindenféle költséget fedezzenek belőle. Nem csináltattak az Úr templomába vitt pénzből ezüsttálakat, -késeket, -hintőket, -kürtöket, sem semmiféle arany vagy ezüst fölszerelési tárgyat az Úr temploma számára. Ehelyett a munkásoknak adták, hogy javítsák ki érte az Úr templomát. De azokat az embereket, akikre a pénzt bízták, hogy a munkásoknak adják, nem számoltatták el, csak a bizalomra és a hitre építettek. Ugyanakkor a véres áldozatért és az engesztelő áldozatért járó pénzt nem szolgáltatták be az Úr temploma számára, azt a papok kapták.
Akkoriban Arám királya, Hazael felvonult, megtámadta Gátot, és el is foglalta. Amikor Hazael ezután azt tervezte, hogy Jeruzsálem ellen vonul, Júda királya, Joás fogta az összes felajánlott adományt, amit Júda királyai, az ő elődei, Jozafát, Jorám és Achaszja ajánlottak fel, továbbá a saját maga felajánlotta adományokat, valamint az összes aranyat, ami csak volt az Úr templomának és a királyi palotának a kincstárában, és elküldte Hazaelnek, Arám királyának. Erre az elvonult Jeruzsálem alól. Joás történetének többi részét, amit végbevitt, mind följegyezték Júda királyai történetének könyvében. Szolgái fölkeltek, összeesküvést szőttek ellene, és leütötték Joást Bet-Millóban… Szolgája Jozachar, Simat fia, és Jozabad, Somer fia ütötte le, és atyái mellé temették el, Dávid városában. A fia, Amacja lett helyette a király.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

A szamáriai asszonyok ellen

Halljátok a szót, Básán tehenei,
akik Szamária hegyén laktok;
ti, akik a gyöngét elnyomjátok,
a szegényt eltiporjátok;
ti, akik így szóltok férjetekhez:
„Hozzál, hadd igyunk!”

Saját szentségére esküdött meg az Úr,
az Isten:
Bizony, olyan napok jönnek rátok,
amikor horoggal vonszolnak benneteket,
a maradékot meg szigonnyal.

Bárhol mentek majd ki a repedésen,
a Hermon felé üldöznek benneteket
– mondja az Úr.

Izrael bűnhődik, mert nem tér meg

Menjetek csak Bételbe, és vétkezzetek!
És Gilgalba, és kövessetek el
még több bűnt!
Mutassátok be reggel áldozataitokat,
a harmadik napon a tizedeiteket.

Égessétek el a dicsőítő áldozat kovászát,
ígérjetek fogadalmi ajándékot,
azután híreszteljétek!
Mert ezt szeretitek tenni, Izrael fiai
– mondja az Úr.

Bár akaratomból tisztán maradtak a fogak
minden városotokban,
s kenyérszűke volt minden helységetekben,
és mégsem tértetek vissza hozzám
– mondja az Úr.

Megvontam tőletek az esőt
aratás előtt három hónapra:
az egyik városra küldtem esőt,
a másikra nem küldtem esőt.
Az egyik föld megázott,
a másik föld pedig,
amelyre nem esett eső, kiszáradt.

Két-három városból is eltámolyogtak
ugyanabba a városba, hogy vizet igyanak,
de nem tudják szomjukat oltani,
és mégsem tértetek vissza hozzám
– mondja az Úr.

Tűzvésszel és aszállyal sújtottalak benneteket,
kiszárítottam kertjeiteket és szőleiteket,
fügefáitokat és olajfáitokat
fölemésztette a sáska,
és mégsem tértetek vissza hozzám
– mondja az Úr.

Pestist bocsátottam rátok,
úgy, mint Egyiptomra,
ifjaitokat megöltem karddal,
zsákmányul estek lovaitok,
táboraitok bűze orrotokba szállt,
és mégsem tértetek vissza hozzám
– mondja az Úr.

Felforgattalak titeket,
miként az Isten felforgatta
Szodomát és Gomorrát;
olyanok lettetek,
mint a tűzből kimentett üszök,
és mégsem tértetek vissza hozzám
– mondja az Úr.

Ezért bánok így veled, Izrael!
Mivel így bánok majd veled,
készülj fel, hogy találkozzál
a te Isteneddel, Izrael!

Dicsőítés

Mert ő alkotta a hegyeket,
s ő teremtette a szelet;
az embernek tudtára adja terveit.
Ő teremti a hajnalt és a sötétséget,
fenn jár a föld magaslatai fölött:
az Úr, a Seregek Istene az ő neve.

Izrael siratása

Halljátok ezt a szózatot,
ezt a siratóéneket,
amelyet rólatok mondok, Izrael háza!

Elbukott, többé nem kel föl
Izrael szűz leánya.
Elterült a földjén,
nincs, aki fölemelje.

Mert így szól az Úr, az Isten,
Izrael házához:
Százan térnek vissza a városba,
amely ezret küldött,
s tízen térnek vissza abba,
amely százat küldött.

A szabadulás feltétele a megtérés

Így szól az Úr Izrael házához:

Keressetek, és élni fogtok!

Bételt ne keressétek,
és Gilgalba ne lépjetek be,
Beersebába se járjatok,
mert Gilgalt fogságba viszik,
és Bétel semmivé lesz.

Keressétek az Urat, és élni fogtok,
nehogy elpusztítsa József házát,
mint a tűz,
megeméssze Bételt,
és senki sem tudja eloltani.

Dicsőítés

Ő alkotta a Fiastyúkot és az Oriont,
hajnalra fordítja a sötétséget,
a nappalt meg éjszakára változtatja.
Ő hívja elő a tenger vizét
és kiönti a föld színére: az Úr az ő neve.

Fenyegetés

Az erődre ő hoz pusztulást,
a fellegvárra megsemmisülést.
Jaj azoknak,
akik a jogot ürömre fordítják,
és földre tiporják az igazságosságot!

Akik gyűlölik azt,
aki igazságot szolgáltat a kapuban,
és utálják azt, aki kimondja az igazságot.

Mivel a gyöngét eltiporjátok,
és a gabona vámját elveszitek tőle,
hiába építettétek a kőházakat,
nem fogtok bennük lakni;
hiába ültettetek nemes szőlőt,
nem fogjátok inni a borát.

Mert tudom, hogy vétkeitek
milyen számosak,
bűneitek milyen súlyosak:
ellenségei vagytok az igaznak,
elfogadjátok a megvesztegetést,
és a kapuban elnyomjátok az igazat.

Ezért a mai időkben
csöndben marad az okos ember,
mert gonosz idő ez!

Buzdítás

A jót keressétek, ne a rosszat, hogy éljetek!
Akkor valóban veletek lesz az Úr,
a Seregek Istene,
amint most állítjátok.

Gyűlöljétek a rosszat, szeressétek a jót,
juttassátok diadalra az igazságot
a kapuban!
Talán megkegyelmez az Úr,
a Seregek Istene József maradékának.

A büntetés közel van

Azért ezt mondja az Úr,
a Seregek Istene, az Úr:
Siralom hallik a tereken,
minden utcában jajgatnak: Jaj, jaj!
Gyászolni hívják a földművest,
siránkozni a siratókat.

Minden szőlőskertben siralom hallik,
mert átvonulok rajtad – mondja az Úr.

Az Úr napja

Jaj azoknak,
akik az Úr napja után vágyakoznak!
Mi lesz számotokra az Úr napja?
Sötétség, nem fényesség!

Olyan lesz, mint amikor az ember
oroszlán elől menekülve
medvére bukkan útjában;
vagy házába érve a falnak dől,
és megmarja a kígyó.

Valóban, sötétség az Úr napja,
nem világosság,
homály, amelyen nem süt át a nap.

A képmutató istentiszteletek ellen

Megvetem, gyűlölöm ünnepeiteket,
ünnepségeitek nem tetszenek nekem.

Ha égőáldozatokat mutattok be
és ételáldozataitokat, nem szívlelhetem,
a hizlalt állataitokból való békeáldozatot
látni sem szeretem.

Vigyétek előlem harsány éneketek,
hárfáitok hangját hallani sem bírom!

Mint a víz, áradjon inkább az igazság,
mint a sebes patak, az igazságosság.

Hoztatok-e nekem étel- és véres áldozatokat
negyven éven át a pusztában,
ó Izrael háza?

Vihetitek majd Szakkut királyotokat
és isteneteket, Keván csillagistent,
akit ti csináltatok magatoknak,

mert száműzlek benneteket,
túl Damaszkuszon – mondja az Úr –
a Seregek Ura az ő neve.

Azok ellen, akik vakmerően bizakodnak

Jaj Sionban a gondtalanul élőknek,
és Szamária hegyén a bizakodóknak!
Az első nép nemeseinek,
akik elé hódolva járul Izrael háza.

Menjetek el Kalnéba és lássátok,
onnan térjetek be a nagy Hamatba,
és menjetek le a filiszteus Gátba!
Vajon szebbek-e ennél a két országnál?
Nagyobb-e határuk a ti határaitoknál?

Késleltetitek az Úr napját,
és siettetitek az erőszak uralmát!

Elefántcsont ágyban alusznak,
fekvőhelyeiken henyélnek,
lakmároznak a nyáj bárányaiból
és a csorda ökreiből.

Hárfaszó mellett nótáznak,
mint Dávid,
hangszert csinálnak maguknak;

korsóból isszák a bort,
finom olajjal kenik magukat:
József végzete miatt bizony
nem bánkódnak.

Ezért, lám, most a száműzöttek élén
mennek a fogságba,
és véget ér a henyélők tobzódása.

A büntetés rettenetes lesz

Megesküdött az Úr, az Isten saját magára
– mondja az Úr, a Seregek Istene:
Jákob gőgjét utálom, palotáit gyűlölöm;
a várost és lakóit kiszolgáltatom.

Ha megmarad tíz ember egy házban,
azok is meghalnak!

Csak kevesen menekülnek meg,
hogy a házból kivigyék a csontokat.
Így szólnak ahhoz,
aki a zugolyban kuporog:
„Van veled valaki?”
Az így felel: „Senki… Maradj csöndben!
Nem szabad kiejteni az Úr nevét!”

Mert lám, az Úr parancsot adott,
hogy a nagy házat döntsék romba,
a kis házat meg zúzzák össze.

Vágtáznak-e a lovak a kősziklákon?
Ökrökkel szántják-e a tengert?
Miért változtatjátok méregre a jogot,
ürömre az igazság gyümölcseit?

Lodebárnak örültök és azt mondjátok:
„Ugye saját erőnkből
foglaltuk el Karnajimot?”

Bizony, népet támasztok ellenetek,
Izrael háza
– mondja az Úr, a Seregek Ura –,
hogy eltiporjon benneteket
Hamat kapujától Araba patakjáig.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

A ZARÁNDOKOK ÜDVÖZLETE JERUZSÁLEM KAPUJÁBAN

(Zarándokének – Dávidtól.)
Öröm töltött el, amikor jelezték:
Indulunk az Úr házába!

Lábunk már átlépi kapuidat, Jeruzsálem!

Jeruzsálem, te nagyszerűen épült,
megerősített és (fallal) körülzárt város!

Odavonulnak a törzsek, az Úr törzsei,
Izrael törvénye szerint,
hogy dicsőítsék az Úr nevét.

Ott állnak a bírói székek,
Dávid házának trónjai.

Kérjétek Jeruzsálem számára,
ami békességére szolgál!
Legyen jó soruk mindazoknak,
akik szeretnek téged!

Béke lakozzék falaid között
és biztonság házaidban!

Testvéreim és barátaim miatt könyörgök:
jöjjön el neked a béke!

Könyörgök az Úr, a mi Istenünk háza miatt:
áldás legyen az osztályrészed!

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Ima

Mennyei Atyánk, köszönjük igéidet, köszönjük, hogy feltárod nekünk a szívedet. Fogadd el dicsőítésünket! Ahogy olvassuk a 122-es zsoltárt, kérünk, fogadd ezt a dicséretet! Mi örülünk, ha azt mondják nekünk, hogy menjünk az Úr házába. Persze, tudjuk, hogy Jeruzsálemben a templom már nem áll, de mindenki a Szentlélek templomává válik, aki megkeresztelkedik. Adtál nekünk templomokat, ahol folyamatosan jelen vagy, és ott laksz a tabernákulumokban, az egész világon. Kérünk, segíts, hogy mindig értékeljük a jelenlétedet! Jézus nevében kérünk, segíts, hogy mindig keressük az arcodat, hogy mindig mindenben a te akaratod szerint cselekedjünk! Ámen. Az Atya, a Fiú és Szentlélek nevében. Ámen.

Elmélkedés

Ma újra átismételjük a 2Királyok 11. és 12. fejezetében Atalja történetét. Valahogy nem tudunk megszabadulni ettől a nőtől… De ma végre megszabadulunk tőle, már nem fogunk hallani róla többet.

Atalja uralkodik Júdában, aki fiának, Achaszjának az összes leszármazottját megöleti, kivéve Joást. De várjunk csak, ki is az a Joás? A 2Királyokban Joás hét éves korában lesz király és jó király volt. Őt Jehojada pap tanította és látta el tanácsokkal, és jó dolgokat tett. Azonban, amikor Jehojada meghalt, már nem azt tette Joás, amit azelőtt. Joás sok jó dolgot tett, például ő, mint Júda királya felismerte, hogy az Úr temploma, az imádság háza, romos. Rájött, hogy tizedet kellene szednie, amit a papoknak adna, hogy ők javítsák ki a templom épületét. Így kellet volna tenniük, de mégsem így történt. A papok megkapták a pénzt, de semmit sem tettek vele. Ott volt a pénz, az ajándékok és folyamatosan adakoztak az emberek, de ezeket nem használták fel bölcsen. Joás ezt látta, megváltoztatta a pénzkezelés módját és elkezdte helyreállítani a templomot, ami nagyon jó – de a magaslatokat, ahol hamis isteneket imádtak, azokat nem rombolta le, sőt a 2Krónikák 24-ből emlékezhetünk, hogy maga is bálványimádásba esett Júda vezető embereivel együtt (2Krón 24,17-18). Emiatt Joás gyalázatos halált halt a lázadó szolgái keze által. Emlékezzünk vissza, hogy azok, akik Isten útján jártak, milyen sokan kezdték jól az életüket és milyen sokan végezték rosszul. Joás is közülük való. Vigyázzunk, mert ez ránk is igaz lehet, úgyhogy tartsunk ki az imában és kérjük ehhez az Úr kegyelmét!

Ámosz próféta is arra hív, hogy forduljunk vissza Istenhez. Ez a feladatuk a prófétáknak. A próféták általában nem mondják el a jövőt – habár Ámosz könyvének 6., 7. és 8. fejezetében Ámosz majd elmondja mi fog történni. A próféták Isten igazságára emlékeztetik azokat, akiknek szükségük van az igazság meghallására. És mit is olvastunk Ámosz 4., 5. és 6. fejezetében? Ámosz 4. fejezetében ezt olvassuk: „Halljátok a szót, Básán tehenei” – ami nem túl kedves megszólítása a szamáriai hölgyeknek. Hiszen itt hozzájuk beszél a próféta. Ezt mondja nekik: „ti, akik a gyöngét elnyomjátok, a szegényt eltiporjátok; ti, akik így szóltok férjetekhez: »Hozzál, hadd igyunk!«”

Ámosz valójában elítéli ezeket a nőket, azt akarja mondani, hogy „Isten megáldott titeket, de ezt az áldást arra használjátok, hogy magatokat szórakoztassátok vele”. „Ezt teszitek Isten ajándékaival.” Joás idejében is ez történt a papokkal, amikor Isten ajándékait nem arra használták, hogy templomot építsenek, hogy imádják Istent vagy segítsék a szegényeket, hanem csak a maguk javára használták azokat. Ámosz ezt mondja az 5. fejezetben: „Megvetem, gyűlölöm ünnepeiteket, ünnepségeitek nem tetszenek nekem. Ha égőáldozatokat mutattok be és ételáldozataitokat, nem szívlelhetem.” (Ám 5,21). Miért mondja ezt? Mert nem törődtök az igazságossággal, nem törődtök a szegényekkel. És ez nagyon erőteljes. Ez mindannyiunkra igaz lehet. Emlékezzetek vissza, Izraelben nem úgy imádják Istent, ahogy kellene, és Isten mégis azt mondja: Még ha nem is imádjátok úgy Istent, ahogy kellene, de a szívetek a helyén van és gondoskodtok az emberekről, ezért elfogadlak titeket. De a 6. fejezetben még ezt sem teszik. Ezért ezt mondja a próféta: „Jaj Sionban a gondtalanul élőknek, és Szamária hegyén a bizakodóknak!” (Ám 6,1). Majd kicsit később így folytatja: „Elefántcsont ágyban alusznak, fekvőhelyeiken henyélnek, lakmároznak a nyáj bárányaiból és a csorda ökreiből. Hárfaszó mellett nótáznak, mint Dávid, hangszert csinálnak maguknak; korsóból isszák a bort, finom olajjal kenik magukat.” (Ám 6,4). Itt a kényelmes emberekről olvasunk, akik az elefántcsont ágyban fekszenek és nyújtózkodnak a kanapén. Mi is ilyen világban élünk, ahol, ha túl hideg van, befűtünk, ha túl meleg van, beindítjuk a légkondit. Ha a matracunk eldeformálódik, veszünk egy másikat. Bárányt meg borjút eszünk, vagyis nem csak sima ételeket, hanem a legjobb ételeket vesszük meg, és folyamatosan szórakoztatjuk magunkat, például állandó zenehallgatással. Nagyjából mi is ilyenek vagyunk, nem? Persze nem mindenki, de ez is mutatja, hogy mi már milyen kényeztetésben, kényelemben és jólétben vagyunk. Olyan ez a kép, mint a 21. századi nyugati modern világ. Természetesen különböző társadalmi rétegekből és különböző országokból vagyunk, akik most hallgatják vagy olvassák ezt. Lehet, hogy nektek más a tapasztalatotok, de sokaknak ez a meglátása, akik most velünk vannak. 

Ámosz ezen keresztül ítéli meg a szívünket, de te lehet, hogy azt mondod: „Nem, nem, ez nem én vagyok…”. Rendben, lehet, hogy te nem ilyen vagy. De akkor is érdemes ezért imádkozni. Mert lehetnék akár én is. Lehet, hogy jobban hajlok a kényelemre, mint az igazságra.

Bort isznak korsóból, olajjal kenik magukat és nem bánkódnak József végzete miatt. Megvan minden kényelmünk és nem aggódunk József miatt. Mit jelent ez? Emlékezzünk vissza, hogy az északi királyságban Izrael népét Efraimnak is hívták. Efraim József egyik fia, Manassze mellett. Vagyis József leszármazottai miatt nem aggódik Izrael népe. Nem aggódnak, hogy elfordultak az Úrtól. Nem aggódnak, hogy a szegények éheznek, az igazakat elítélik, és mi csak itt ülünk a kényelemben. 

A próféta most mindannyiunkat arra hív, hogy emelkedjünk mindezek fölé. Köteleződjünk el arra, hogy az Úr hangjára hallgatunk, bármire is hív ma minket. Lehet, hogy te nem az vagy, aki korsóból issza a bort, lehet, hogy te nem az vagy, aki csak nyújtózkodik az elefántcsont ágyban, vagy szórakoztatod magad minden kényelemmel. De mindannyiunk életében megeshet, hogy figyelmen kívül hagyjuk mások helyzetét. Mindenkinek szüksége van egy prófétára, igaz? Most Ámosz az a próféta, akit küldött nekünk Isten.

Imádkozhatsz így: „Istenem, mire hívsz ma engem, hogy mit vegyek észre? Ne legyek vak, vegyem észre kinek mire van szüksége körülöttem. Ne legyek süket, hogy meghalljam mások kiáltását. Hogy meglássalak bennük téged. Hogy szolgáljalak, hogy imádjalak, hogy szolgáljam azokat, akik elhagyatottak. Hogy szolgáljalak azok között, akiknek szüksége van rám, szüksége van ránk…”

Szent Teréz anya mondta, hogy azért nincs bennünk béke, mert elfelejtettük, hogy egymáshoz tartozunk. Fontos, hogy emlékeztessük erre magunkat. Nincs igazságunk, mert elfelejtettük, hogy egymáshoz tartozunk.

Isten mégis újra meg újra elküldi prófétáit – prófétákat küld az életünkbe, hogy azt mondják: „Kész vagy már megtérni? Most már visszatérsz hozzám? Mert az idő rövid, az örökkévalóság pedig hosszú.”

Bátorításképpen mondom: így tért meg Kanada egyik dúsgazdag autókereskedője, Patrick Latta. Kapott egy üzenetet… „ez az utolsó hívásom”. A Zarándok Estek videói között keressétek vissza tanúságtételét, egészen elképesztő.

Ezért térjünk vissza az Úrhoz, amíg még van időnk.

Imádkozom értetek. Kérlek, imádkozzatok értem, mert nekem is szükségem van rá, igaz? Szükségem van a prófétára – szükségem van arra, hogy a próféta újra és újra szóljon a szívemhez, és megváltoztassa a szívemet. Szükségem van az Úristenre, az ő kegyelmére, hogy megtisztítsa a szívemet, nehogy rám nézzen, és azt mondja: „Megvetem ünnepeidet. Megvetem azt, ahogyan engem imádsz és tanítasz.”

Én az egész szívemet neki akarom adni. És azt szeretném, hogy ti is az egész szíveteket neki adjátok, ezért imádkozom értetek.

Imádkozzunk egymásért, ezért a Biblia egy év alatt podcast fantasztikus bibliaolvasó és hallgató közösségéért!

Kapcsolódó tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.