BIY HU cover 176. nap

176. nap: Az örök életet választani

A sunemi asszony további története.

Elizeus így szólt ahhoz az asszonyhoz, akinek a fiát életre keltette: „Készülj, és menj el innét, te és családod, és élj idegenként, akárhol, mert az Úr éhínséget küld – már közeleg is az országra, hét esztendőre.” Az asszony tehát nekikészült, s megtette, amit az Isten embere tanácsolt neki. Elment családostul, és hét évig a filiszteusok földjén élt. A hét év eltelte után az asszony hazatért a filiszteusok földjéről, és elment a királyhoz, hogy háza és földje ügyében hozzá folyamodjék.
A király épp Gechaszival beszélt, az Isten embere szolgájával, és azt mondta: „Beszéld el nekem azokat a nagy tetteket mind, amelyeket Elizeus végbevitt!” S amikor az épp azon fáradozott, hogy elbeszélje a királynak, mint keltette életre a halottat, megjelent az asszony, akinek a fiát életre keltette, hogy háza és földje ügyében a királyhoz folyamodjék. Gechaszi így szólt: „Uram és királyom, ez az az asszony, akinek a fiát Elizeus életre keltette.” A király tehát megkérdezte az asszonytól, s ő el is beszélte neki. Erre a király mellé rendelte egyik kincstárosát, s meghagyta neki: „Adj neki vissza mindent, ami az övé volt, s földjének minden termését is attól a naptól, hogy elhagyta az országot egészen a mai napig.”

Elizeus és a damaszkuszi Hazael.

Elizeus egyszer elment Damaszkuszba. Arám királya, Benhadad éppen beteg volt. Ezért jelentették neki: „Eljött ide az Isten embere.” A király tehát így szólt Hazaelhez: „Vigyél magaddal ajándékot, és menj eléje Isten emberének, s kérdezd meg általa az Urat: fölépülök-e ebből a betegségből.” Hazael eléje ment, s vitt magával ajándékot Damaszkusz drágaságaiból negyven tevére való rakományt. Amikor odaért, eléje lépett, és így szólt: „Fiad, Benhadad, Arám királya küldött hozzád. Ezt kérdezteti: Fölépülök-e ebből a betegségből?” Elizeus azt válaszolta: „Menj, és jelentsd neki: Fölépülsz. De az Úr megmutatta nekem, hogy meghal.” Közben maga elé meredt, s egészen meg volt indulva; az Isten embere könnyezett. Hazael megkérdezte: „Miért könnyezik az én uram?” Így felelt: „Mert tudom, hogy majd gonoszul bánsz Izrael fiaival. Megerősített városait felgyújtod, ifjait kardélre hányod, a csecsemőket és a várandós anyákat kettévágod.” Hazael azonban azt felelte: „Mi a te szolgád, kutya, hogy ilyen szörnyűséget vihetne végbe?” „Az Úr látomásban megmutatott nekem téged Arám királyaként” – válaszolta Elizeus. Erre otthagyta Elizeust. Amikor urához visszatért, az megkérdezte: „Mit mondott Elizeus?” „Azt mondta, hogy meggyógyulsz” – felelte. Másnap azonban történt, hogy fogta a takarót, vízbe mártotta, és az arcára borította. Benhadad meghalt, és Hazael lett helyette a király.

Jorám uralma Júdában (848-841).

Jorámnak, Acháb fiának, Izrael királyának 5. esztendejében Jehosafát fia, Jorám lett Júda királya. Harminckét éves volt, amikor király lett, és nyolc esztendeig uralkodott Jeruzsálemben. Izrael királyainak útjain járt, ahogy Acháb háza tette. Acháb házából való volt ugyanis a felesége, s azt tette, ami gonosznak számít az Úr szemében. De az Úr nem akarta Júdát kiirtani szolgája, Dávid kedvéért, hiszen megígérte neki, hogy mindig lesz mécsese a színe előtt.
Az ő idejében Edom elszakadt Júdától, és királyt ültetett maga fölé. Erre Jorám összes harci szekerével Cair ellen vonult… Éjszaka indult, és áttört az edomiták gyűrűjén. De azok körülzárták, s vele együtt a harci szekerek parancsnokait is; a nép a sátrakba menekült. Így Edom elszakadt Júdától, mind a mai napig. Libna is elszakadt, ugyanabban az időben.
Jorám történetének többi részét, amit végbevitt, mind följegyezték Júda királyai történetének könyvében. Akkor Jorám megtért atyáihoz, s atyái mellé temették el, Dávid városában. Fia, Achaszja lett helyette a király.

Achaszja uralma Júdában (841).

Jorámnak, Acháb fiának, Izrael királyának 12. esztendejében Jorám fia, Achaszja lett Júda királya. Achaszja huszonkét éves volt, amikor király lett, és egy évig uralkodott Jeruzsálemben. Anyjának Atalja volt a neve, s Izrael királyának, Omrinak volt az unokája. Acháb házának útján járt, s azt tette, ami gonosznak számít az Úr szemében; rokonságban volt Acháb házával.
Jorámmal, Acháb fiával hadba vonult Arám királya, Hazael ellen; a gileádi Ramotba. De az arámok megsebesítették Jorámot. Akkor Jorám király hazatért, hogy Jiszreelben gyógyíttassa sebeit, amelyeket az arámok ejtettek rajta Ramotnál, amikor hadakozott Arám királya, Hazael ellen. Achaszja pedig, Jorám fia, Júda királya elment Acháb fiát, Jorámot meglátogatni Jiszreelbe, mivel beteg volt.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Vészkiáltás.

Állj készen a trombitával!
Úgy tör a baj az Úr házára, mint a sas:
mert megszegték szövetségemet,
fellázadtak törvényem ellen.

Mégis hozzám kiáltanak:
„Ismerünk téged, Izrael Istene!”

Izrael elhagyta, ami javára van,
s üldözi az ellensége.

Anarchia, bálványimádás

Királyokat választottak nélkülem,
fejedelmeket tudtomon kívül.
Ezüstjükből, aranyukból
bálványokat csináltak maguknak,
azért, hogy elpusztuljanak.

Utálatos a borjúd, Szamária,
haragom fellobban ellene.
[Mikor tudnak már megtisztulni

Izrael fiai?]
Kézműves készítette,
bizony nem Isten az;
igen, tűz emészti meg Szamária borját.

Szelet vetnek és vihart aratnak.
A búza nem hány kalászt,
a kalász nem ad lisztet;
ami terem mégis, azt idegenek falják fel.

Izrael vesztébe rohan, amikor idegenekhez folyamodik

Elnyelik Izraelt,
lám, már a népek között van,
olyan, mint egy eldobott cserép.

Mert fölmentek Asszíriába,
a magános vadszamárhoz:
Efraim pénzen vásárolt szeretőket.

Vásároljanak csak a népek közül:
majd szétszórom őket;
egyhamar nem fognak többé
királyokat és fejedelmeket fölkenni.

A lélektelen istentiszteletek ellen

Hiába szaporítja Efraim az oltárokat,
csak arra jók az oltárok, hogy vétkezzék;

hiába írok neki ezer törvényt,
úgy tekintik, mintha idegen adta volna.

Ha szeretik az áldozatokat, hát áldozzanak!
Az áldozati húst, hát csak egyenek!
Az Úr nem leli benne kedvét.
Inkább megemlékezik gonoszságukról,
és megtorolja vétkeiket,
úgyhogy visszatérhetnek Egyiptomba.

A pazarló építkezések ellen

Izrael megfeledkezett alkotójáról
és palotákat épített;
Júda sok erős várost emelt.
Nos, tüzet bocsátok városaira,
amely megemészti a palotákat is.

A fogság szenvedései.

Ne örülj, Izrael, ne vigadj, mint a nemzetek.
Mert hűtlen lettél Istenedhez,
jobban szeretted a paráznaság díját a gabonaszérűn.

Szérű, sajtó nem táplálja,
s az újbor megcsalja őket.

Nem lakhatnak többé az Úr földjén,
Efraim Egyiptomba fog visszatérni,
Asszíriában esznek majd tisztátalan étket.

Nem áldoznak többé bort az Úrnak,
nem mutatják be neki áldozataikat.
Kenyerük olyan lesz,
mint a gyászolók kenyere,
tisztátalanná válnak, akik esznek belőle.
Kenyerük csak őket táplálja,
az Úr házába nem vihetik be.

Mit tesztek majd az ünnepnapon,
az Úr ünnepének napján?

Lám, már útnak indultak a pusztulás elől.
Egyiptom gyűjti egybe,
Memfisz temeti el őket.
Ezüstkincseiket a csalán örökli,
sátraikat belepi a tövis.

A prófétát üldözik tanítása miatt

Elérkeznek a megtorlás napjai,
elérkeznek a visszafizetés napjai!
Izrael így válaszol: „Bolond a próféta,
eszét vesztette a lélek embere!”
Igen, mert sok a bűnöd,
s nagy a gyűlölködés.

Efraim a próféta sátrát kémleli,
tőrt vetnek neki minden útján,
gyűlölködés lakik Istenének házában.

Teljesen megromlottak,
mint Gibea napjaiban:
az Úr megemlékezik gonoszságukról,
megtorolja bűneiket.

A Baal-Peorban elkövetett bűn büntetése

Mint szőlőfürtöt a pusztában,
olyannak találtam Izraelt,
atyáitokat meg olyannak láttam,
mint az első füge a fán;
de ők Baal-Peorba érkezve
gyalázatra adták magukat;
utálatra méltók lettek,
mint az, amit szerettek.

Mint a madár, elszáll Efraim dicsősége;
nem lesz többé születés,
terhesség, foganás.

Ha nevelnek is fiakat,
elveszem tőlük meglett koruk előtt.
Ó, jaj lesz nekik, ha elhagyom őket!

Efraim, úgy látom,
mint a mezőn ültetett fát;
Efraim megölni viszi majd a gyermekeit.

Adj nekik, Uram!
Mit adsz nekik?
Adj nekik meddő méhet
és kiapadt emlőket!

A Gilgalban elkövetett bűn büntetése

Minden gonoszságuk előtűnt Gilgalban
– ott gyűlöltem meg őket.
Gonosz tetteik miatt
kiűzöm őket házamból.
Nem szeretem többé őket.
Lázadó minden fejedelmük.

Lesújtják Efraimot, gyökerei kiszáradnak,
nem terem gyümölcsöt.
Ha születik is gyermekük,
halállal sújtom méhük gyümölcsét.

Elveti őket az én Istenem,
mert nem hallgattak rá;
tévelyegni fognak a nemzetek között.

A bálványok elpusztítása

Dús szőlő volt Izrael,
bőséges termést hozott;
de minél több volt a gyümölcse,
annál több oltárt emelt;
minél gazdagabb lett földje,
annál több bálványoszlopot állított benne.

Kétszínű a szívük,
de most megbűnhődnek;
az Úr feldúlja oltáraikat,
elpusztítja oszlopaikat.

Akkor azt mondják majd:
„Nincs királyunk,
mert nem tiszteltük az Urat.
Vajon a király mit tehetne értünk?”

Szószaporítás, hamis esküvések
és szövetségkötések;
burjánzik a törvény,
mint a gyom a mező barázdáiban.

Remegnek Szamária lakói
Bet-Aven borja miatt;
bizony gyászol majd miatta népe!
Pogány papjai siránkoznak
dicsősége miatt,
amely messze tovatűnik tőle.

Még azt is elviszik Asszíriába,
áldozatul a nagy királynak.
Megszégyenül Efraim,
Izrael pirul majd bálványa miatt.

Szamária elpusztul,
királya, mint a hab a víz színén.

Szétzúzzák a bűn magaslatait,
Izrael vétkét;
tövis és bogáncs terem oltáraikon.
Akkor így szólnak a hegyekhez:
„Temessetek el!”
És a dombokhoz: „Omoljatok ránk!”

Gibea ellen

Gibea napjai óta vétkeztél, Izrael!
Nem változtak meg.
Nem várja-e háború Gibeában
a bűnösöket?

Megyek és megbüntetem őket.
Népek gyűlnek egybe ellenük,
hogy bűnhődjenek
kettős gonoszságuk miatt.

Fenyegetés, felhívás a bűnbánatra

Efraim olyan, mint a betanított üsző,
amely szeret csépelni:
lám, szépséges nyakára ráteszem a jármot,
felszerszámozom Efraimot;
Júda szántani fog, Jákob barázdát von.

Vessetek magatoknak igazságot,
arassátok a hűség termését,
szántsátok fel a töretlen földet:
ideje, hogy az Urat keressétek, míg el nem
jön, és az igazságra nem tanít titeket.

Nincs menekvés

A gonoszságnak szántottatok,
hamisságot arattatok,
a hazugság gyümölcsét ettétek.
Harci szekereidben bíztál,
harcosaid sokaságában,

ezért csatakiáltás hallatszik városaidban,
s minden erődöd elpusztul, mint akkor,
amikor Salmán elpusztította Bet-Arbelt
az ütközet napján: az anyát eltiporták
gyermekeivel együtt.

Így teszek veletek, Izrael háza,
tömérdek gonoszságod miatt,
s a viharban örökre elpusztul Izrael királya.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

A NÉP REGGELI IMÁJA

(Ének, Dávid zsoltára.)

A szívem nyugodt, én Istenem,
énekelek és zenélek színed előtt.
Ébredj, lelkem!

Citera, hárfa ébredjetek,
fölkeltem a hajnalt.

A népek között dicsőítlek, Uram,
a pogányok közt énekelek neked.

Mivel irgalmad az égig ér
és hűséged a felhőket veri.

Jelenj meg fönségedben az égen, Istenem,
az egész föld felett szárnyaljon dicsőséged.

Igen, hogy megmeneküljenek,
akiket szeretsz,
jobbod küldjön segítséget,
hallgass meg minket.

Így szólt az Úr szentélyében:
„Ujjongva osztom fel Szichemet,
felmérem Szukkot völgyét.

Az enyém Gileád, az enyém Manassze,
és Efraim a fejem sisakja,
jogarom pedig Júda.

De Moáb legyen a mosdótálam,
és Edomra ráteszem sarumat,
s diadalmaskodom
a filiszteusok földje fölött.”

Ki visz el engem az erős városba?
Ki vezet el Edomba?

Nem vetettél el minket, Istenem?
Istenem, miért nem vonulsz ki
seregeinkkel?

Nyújts segítséget az ellenség ellen,
hisz az emberek segítsége hiábavaló.

Istennel hősi tetteket viszünk véghez,
ő eltiporja ellenségeinket.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Ima

Mennyei Atyánk, köszönjük, hogy önmagadat adtad nekünk, köszönjük Fiad ajándékát. Köszönjük, hogy harcolsz értünk. Hiábavaló az emberek segítsége – bár szükségünk van egymásra, együtt kell harcolnunk –, de veled, Uram, bátran cselekszünk; veled hősi tettekre vagyunk képesek. Mert Te viszed végbe mindazt, amit elérünk, és Te tiprod el ellenségeinket. Segíts nekünk hűségesnek lenni hozzád, hűségesnek a várakozásban, hűségesnek abban, hogy megengedjük neked, hogy megjelenj, és harcolj értünk úgy, ahogyan Te akarod, nem úgy, ahogyan mi elképzeljük. Mert Uram, a Te akaratod felülmúlja a mi legjobban átgondolt terveinket, a Te bölcsességed pedig végtelenül meghaladja a mi értelmünket – úgy, ahogy az óceán összehasonlíthatatlanul nagyobb egy pocsolyánál. Ezért dicsőítünk Téged, és bízunk benned ma is. Ámen.

Elmélkedés

A mai napon a Királyok második könyvéből Elizeus történetét olvassuk újra, ahol ismét feltűnik a sunemi asszony. Micsoda ajándék volt, hogy Elizeus barátja volt ennek a családnak! Most éppen megmentette az életüket a hét évig tartó éhínség idején és megmaradt a vagyonuk is – ez valóban rendkívüli. Látjuk továbbá Benhadad, Szíria királyának halálát, és hogy Hazael lépett a helyére a trónon. Ezenkívül áttekintjük Acháb fiának, Jórámnak az uralkodását Júdában. Jórám nem volt sokáig király – mindössze nyolc évig uralkodott –, majd fia, Achaszja lépett a trónra, aki viszont csak egy évig volt hivatalban. Emlékezzünk, Achaszja anyja Atalja volt, és rajta keresztül kapcsolódik a történet Achábhoz és Izebelhez, az ő szüleihez. Atalja – mint tudjuk – kiirtotta a saját családját, egyedül az az unokája menekült meg, akit sikerült elrejteni előle. Ez is mutatja, mennyire mélyen gyökerezik a gonoszság ezen a vonalon. Atalja Achábtól, az északi Izrael királyától származott, ezáltal összekapcsolódik a déli király, Jórám családja is ezzel a vérvonallal. Ez azon ritka alkalmak egyike, amikor Izrael (az északi királyság) és Júdea (a déli királyság) uralkodói közös érdekeket képviseltek – sajnos ezek az érdekek a legtöbbször bűnösek voltak. 

A mai napon Ózeás könyvének 8., 9. és 10. fejezetéből is olvasunk. Amikor a prófétákat hallgatjuk – és ezt az elkövetkező napokban gyakran fogjuk tenni, Ozeás, Ámosz, Jónás, Mikeás, majd a „nagyobb” próféták: Izajás, Jeremiás, Ezékiel jövendöléseit – fontos megértenünk: ezek mindig egy adott történelmi és lelki szituációban szólalnak meg. Mégis van olyan, ami a mondanivalójukban közös: Isten bőségesen megáldotta népét – mindent megadott nekik, amit csak kívánhattak. A nép mégis más isteneket választott, bálványokat követett, az áldásokat pedig nem az Úrnak tulajdonították, hanem a hamis isteneknek. Ozeás ezen a ponton Efraim törzséhez szól az északi országrészből. Azt mondja: ’Ha nem fordultok vissza, ha így folytatjátok, Isten elengedi a kezeteket.’ És ez nem csak rájuk igaz. Eljön a pont, amikor a történet véget ér. Igen, Isten hűsége örök, végtelen. Soha nem szűnik meg. De a mi történetünk egyszer véget ér. Ez nem azt jelenti, hogy Isten azt mondja: ’Elég volt, elegem van belőletek, többé nem könyörülök.’ Nem. Hanem azt jelenti, hogy ebben a világban az idő véges. Az örökkévalóság természetesen végtelen, de ebben az életben megvan az időnk, amikor Isten megtérésre hív. És az idő egyszer lejár. Az utolsó homokszem lepereg az órában, és a döntés, amit akkor hozunk, az lesz a mi örök döntésünk.

Ózeás tehát esedezve könyörög az északi Izrael törzseinek – más néven Efraimnak –, és azt mondja: ’Isten szeret benneteket, de ha folytatjátok az utatokat, akkor azt fogjátok kapni, amit választottatok: ’bármit, csak ne Istent!’ Ez nem az, amit Isten akar – de figyelmeztetnie kell: ha nem választjuk Őt, akkor ennek a negatív a következményét választjuk. 

Ez rólunk is szól. A próféták feladata, hogy Isten szeretetére emlékeztessenek, de ugyanakkor arra is, hogy egyszer eljutunk oda, amit választottunk – akár Isten, akár valami más az. Mert bármennyire szeret is minket Isten – hűségesen, rendíthetetlenül, szenvedélyesen –, Ő megengedi, hogy elmenjünk. És ha valami mást választunk, akkor megkapjuk azt, amit választottunk. Ezért mindannyiunknak figyelnünk kell a próféták szavára – nemcsak Izrael történetében, hanem a saját életünkben is. Lehet, hogy többnyire hűségesnek tartjuk magunkat, de őszintén: keressük-e Isten hangját? Az Ő akaratát? Vagy csak sodródunk? 

Jézus a Hegyi beszédben azt mondja: „Aki hallgatja szavamat, és tettekre is váltja, az okos emberhez hasonlít, aki sziklára építette a házát. Aki hallgatja ugyan tanításomat, de nem váltja tettekre, a balga emberhez hasonlít, aki házát homokra építette” (Mt 7,24-26). Teljes pusztulás a vége. De aki hallgatja Jézus szavait és meg is valósítja őket, az kősziklára épít! Ugyanúgy jön a vihar, de az a ház állva marad – mert biztos alapokon áll. Mindannyian építünk valamit. Építjük az életünket – és az örök életünket is. De mire építjük? Önmagunkra? Bálványokra? Vagy azokra a dolgokra, amelyeket jobban szeretünk Istennél? Vagy Jézus Krisztusra, az ő akaratára, a parancsainak megtartására, a bűnbánatra, a megtérésre? Remélem, hogy mindannyian ezen az úton járunk. Ha nem, akkor imádkozzunk egymásért – mert szükségünk van rá.

Senki sem akar örökké Isten nélkül élni. Ez Isten kétségbeesett vágyakozása: hogy egyikünk se érje el az élete végéhez úgy, hogy közben egész életében valami mást választott, nem Őt.

Ezért kérlek, imádkozzatok értem. Kérlek. Nekem állandóan bűnbánatot kell tartanom, és én is imádkozom értetek, mert tudom, hogy pontosan olyanok vagytok, mint én. Én imádkozom érted. Kérlek, imádkozz értem.

Kapcsolódó tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.