pénz csábítása

Hogyan álljunk ellen a pénz csábításának?

A hűtlen intézőről szóló példabeszéd elénk tárja azt a zavaros viszonyt, ami a pénzzel kapcsolatban kialakulhat bennünk. De akkor hogyan boldoguljunk úgy, hogy ne az anyagiak irányítsák az életünket, miként Jézus is tanácsolja?

Jézus elvárásai gazdasági vonatkozásban is ugyanolyan radikálisak, mint a házasság terén: «Mondom nektek: aki elbocsátja feleségét – hacsak nem paráznasága miatt -, és mást vesz el, házasságot tör.» (Mt 19, 9) ; « Újra azt mondom: Könnyebb a tevének átmenni a tű fokán, mint a gazdagnak bejutni az Isten országába.» (Mt 19, 24). A tanítványok mindkét esetben hőzöngenek, hogy ez képtelenség: «… nem érdemes megházasodni» (Mt 19, 10) ; «Hát akkor ki üdvözülhet?» (Mt 19, 25). Jézus azt feleli nekik, hogy kérjék az Isten kegyelmét, hogy megértsék és élni tudjanak vele: « Csak az fogja ezt fel, akinek megadatott.» (Mt 19, 11) ; « Embernek ez lehetetlen, Istennek azonban minden lehetséges» (Mt 19, 26). Világos: ahhoz, hogy ilyen eszmény szerint tudjunk élni, kérnünk kell az Isten kegyelmét.

Egyébként az Evangéliumokban ez a két elvárás foglalja keretbe Jézus szavait, ahol világosan leszögezi, hogy fel kell ismernünk kicsinységünket ahhoz, hogy bejussunk a Mennyek országába. Egy alkalommal, amikor édesanyák jöttek hozzá, hogy bemutassák kicsinyeiket, így szólt a tanítványaihoz: «Hagyjátok csak a gyermekeket, ne akadályozzátok meg őket, hadd jöjjenek hozzám, hisz ilyeneké a mennyek országa.» (Mt 19, 14 ; Mk 10, 14 ; Lk 18, 16). Mindig ugyanaz az üzenet: ahhoz, hogy boldoguljunk az életben, az Atya karjaiba kell bizalommal kapaszkodnunk. De mégis, habár minduntalan az Úr segítségét kérjük, vajon konkrétan mit tegyünk, hogy ne legyen úrrá rajtunk a pénz csábítása, és a kényelemé, amit megengedhetünk magunknak általa?

Csatlakozzunk szívünkben Jézushoz, hogy kevésbé érintsen minket a «fogyasztás» kísértése

Próbáljuk meg először is lerombolni a hallgatás falát, amely gyakorta meggátol minket abban, hogy beszéljünk az Evangélium e súlyos tanításáról. Tabu téma. Naná! Kell a pénz, hogy megvalósítsuk indokolt vágyainkat: tágasabb lakás vásárlása a családnak, vagy a gyerek iskoláztatása egy költségesebb intézményben. Akkor hogyan is közöljük a házastársunkkal, hogy a családi kassza tetemesebb részét a világ nyomorának enyhítésére szeretnénk áldozni? Hogyan vessük fel «finoman», hogy kevesebbet költhetne erre vagy arra? Ez nagyon kényes téma akár szóban, akár írásban! Vagy épp ellenkezőleg: mi van, amikor kiapad a bankszámla! Hol találjunk olyan személyt, aki hajlandó segíteni rajtunk, akinek bevallhatjuk, hogy kölcsönre van szükségünk? Mit fog szólni hozzá?

Bármilyen helyzetben is vagyunk, szemléljük hosszasan Jézust a keresztfán. Vágyni fogunk rá, hogy hasonlítsunk Rá nyomorúságában! Csatlakozzunk Hozzá a szívünkben vagy az eucharisztiában, és ízleljük meg szeretetét: kevésbé vágyunk majd rá, hogy «fogyasszunk». Gondoljunk gyakran arra, hogy Jézus minden szenvedőnél jelen van, különös tekintettel mindazokra, akiken segíteni tudunk. És kérjük a Szentlelket, hogy « könyörületes szívet » alakítson ki bennünk. Keressük a találkozást a nálunk szegényebbekkel és látogassuk őket. Ők ráznak fel minket, ők akadályozzák meg, hogy megrekedjünk az állóvízben. És gyakran ők evangelizálnak minket.

Írta: Pierre Descouvemont atya
Fordította: Sáriné Horváth Mónika
Forrás: Aleteia

Kapcsolódó tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.

Egy hozzászólás

  1. INRI,
    najó. Lélek lélek de miböl élek? Ennek köszönhetö többek között a bizánci egyházszakadás. A bizánci egyházszakadást “keleti-nyugati kereszténység=római és ortodox-konstantinápolyi kereszténység…”1054. július 16-án a keletiek kiközösítő bulláját Humbertus de Silva Candida (Silva Candidai Humbert) bíboros helyezte el a konstantinápolyi Hagia Szophia (Szent Bölcsesség) templom főoltárán. Ő IX. Leó pápa követségének (legátusának) vezetője volt. Közben a pápa meghalt tehát a neki nem is lett volt joga a kiközösitésö irat átadásara. De ez a Silva Candidai Humbert egy gyomorbeteg ember volt a sok böjttöl amivel magát sanyargatta…sajna. Sietett haza Rómába az orvosaihoz, de elötte két gyomorgörcs között “kiátkozta a bizánci keresztényeket a romai egyházbol”. Kössz szépen. Ez nem-volt jó. Ma ez a város Konstaninnápoly lett törökország fövárosa Isztambul néven…Naja történelmi viharok…mondhatni. A két keresztény söt megegyezö hitegységü!! egyház között Római/Bizánci már évszázadok óta mélyülő kulturális, nyelvi és teológiai ellentétek húzódtak, amik a két csaszár Romai-Bizánci politikai ellentétei indokoltak inkább. Mint ma a romai katolikus és román ortodox egyházak közötti feszültségek is inkább politikai okora vezethetök vissza.
    Csak azért mondom, hogy egy lelkész ne böjtöljön ugy, hogy morcos lesz a hivekkel…
    Igenis senki ne játsza ki egymás ellen a szorgalmas sikeres munkaért járó jövedelem és az imaélet elsöbbségi vitáját. Föleg családfök között ne! Meg szentségi házasok között ne! Sorrend: vasárnapi családimise-szentáldozas-ima-szentségi házasság-gyremeáldás-sok sikeres munka=ennek jövedelméböl a család boldog-békés fenntartása+ egyháziadományok+szegények adományozasa…èn adakozzak ne várjak adományra!
    Osli mosolygos madonna könyötögj érettünk.