Mit mondjunk, ha megjegyzéseket tesznek a „túl nagy” családunkra?
“Tudja maga, hogy mitől lesznek?” – Elégedett vigyorgással néz ránk és öt gyermekünkre a boltban az okos idegen. Mit válaszolhatunk neki? Lehet, hogy elég, ha mosolygunk és arrébb lépünk.
Sok édesanyával fordult már elő, hogy növekvő babapocakját látva az emberek – finoman fogalmazva – mindenféle kérdéseket tettek fel neki. Betervezték ezt a babát? Hány babát akar még? Mekkora az ő véleménye szerint az ideális család?
Ha az édesanyának már több gyermeke van, könnyen sértő élt érezhet ki ezekből a kérdésekből, mintha a családjának a nagysága már egészen abnormális lenne. Egy hatgyermekes anyukának egyszer egy idegen azt mondta: „Hat kölyök? Ha nekem hat gyerekem lenne, azt hiszem, felakasztanám magam!”
Vannak nők, akiknek ilyen esetekre állandóan van a tarsolyukban megfelelő válasz. Jó is felkészülni, hogy ne jöjjünk hirtelen zavarba. Nem mindenki tud gyorsan valami találót, csípőset vagy szellemeset válaszolni. Az Aleteia és a ChurchPop keresztény portálok ilyen válaszokat gyűjtöttek össze. A legtöbbjükön mosolyogni fogunk, de a cél persze nem a megnevettetés, hanem az, hogy levonjuk a tanulságot egyes emberek vagy csoportok hozzáállásáról, másrészt tudjunk azonnal reagálni, ha akarunk.
Vannak természetesen olyan édesanyák is, akik nem szeretik az ilyen csattanós válaszokat. Nem az ő stílusuk, nekik nyugodtabb a vérmérsékletük, nem akarnak visszavágni, nem szeretik a kényelmetlen beszélgetéseket. Cikkünk végén, az alábbi, megmosolyogtató kis visszavágás-válogatás után nekik is adunk néhány tanácsot.
a) “Talán nem tudja, hogy ez mitől van?”
– “Dehogynem tudom! Miért, maga nem tudja?”
– “De, tudom. Magának soha nem mondta el senki?”
– “Nem, sajnos nem. Elmagyarázná?”
– “De, tudom. De ha maga nem tudja, kérdezze meg az anyukáját.”
– “Dehogynem. És büszkék vagyunk, hogy ilyen ügyesek vagyunk.”
b) “Tudja, vannak ám módozatok a megelőzésre…”
– “Örülök, hogy hallott róluk.”
– “Hé, csak nem eladni akar nekem valamit? Nem kérek, köszönöm.”
– “Ön szerint melyiket kellene alkalmaznom?”
– “Arra is vannak ám módozatok, hogy hogyan törődjön a saját dolgával.”
c) “Ez mind a maga gyereke?”
– “Miért? Szeretné elkérni az egyiket?”
– “Igen, és ők fogják fizetni egy szép napon a maga nyugdíját és betegségi ellátását!”
– “Nem, nem azok, és fogalmam sincs, miért jön mögöttem ez a csomó gyerek…” !
– “Ezek itt? Nahát, azt hittem, a maga gyerekei!”
– “Hát persze, hogy az enyémek. Azt hitte, szórakozásból jövök vásárolni öt kisgyerekkel?”
– “Igen, de még van otthon egy csomó másik…”
– “Hűha. Igaza van! Jó, hogy szólt. Öt másik még itt szaladgál valahol az áruházban. Segítene megkeresni őket?”
d) “Miért van ilyen sok gyereke?”
– “Mert a férjemmel nagyon szeretjük egymást!”
– “Mert nem volt pénzünk, hogy vegyünk egy tévét.”
– “Sokra rúgnak ám az adókedvezmények!”
e) “Befejezték már a családtervezést?”
– “A férjem és én kiemelkedően intelligensek vagyunk. Amennyire lehet, át akarjuk adni a kiváló génjeinket.
– “A sok gyerek nem való ám mindenkinek. Van, akinek olyan génjei vannak, amelyeket nem kell tovább szaporítani.”
– “Addig folytatjuk, amíg el nem tudjuk indítani a saját Való Világunkat.”
– “Majd abbahagyjuk, ha egyszer egy csúnya születik.”
f) “Hogyan engedhetik meg maguknak ezt a sok gyereket?”
– “Készpénzt és csekket is elfogadok. Kéri a postacímemet is?”
– “Szociális ellátásból. Köszönöm, hogy befizeti az adóját!”
– “Elkérhetem a címét? Megküldöm magának a családi költségvetés másolatát.”
– “Nem engedhetjük meg. Mindent hitelre veszünk, a férjem most vesztette el az állását, csődeljárás alatt állunk. Köszönöm, hogy megkérdezte.”
– “Minden gyerekünk itt gürizik a boltban az éjszakai műszakban.”
g) “Hogyan győzi otthon a sok munkát?”
– “Az az igazság, hogy otthon mindent a gyerekek csinálnak, én meg csak ülök, szappanoperákat nézek, és közben csokit eszegetek.”
– “Most, hogy mondja, tényleg jól jönne egy kis segítség otthon. Köszönöm, hogy ajánlkozik!”
És mit mondjanak azok az édesanyák, akik inkább mellőznék a fenti válaszokat? Vajon jobb, ha az epés megjegyzés hallatán csak sután nevetnek egyet, vagy úgy tesznek, mintha nem hallották volna? Nem, valószínűleg az a jobb, ha – már csak a jelenlévő gyerekek miatt is – világossá teszik, hogy számukra fontos a nagy család. És a pocaklakóval szemben is igazságos, ha nem teszünk úgy, mintha ő nemkívánatos teher lenne.
Ilyenkor a legegyszerűbb, ha annyit mondanak: „Hát nem éppen egyszerű, de én szeretem így.” Vagy: „Remek gyerekek. Imádom őket!”, netán még egyszerűbben: „Hálás vagyok ezekért a gyerekekért”. Az időhiányt emlegető megjegyzésre elmondható, mennyire jó, hogy a gyerekek egymással tudnak játszani, és mennyi mindent egymástól tanulnak meg. A magas költségeknél megemlíthető, hogy négy gyerek azért nem kerül négyszer annyiba, mint egy. A sok munkánál pedig hangsúlyozni lehet, hogy nevelési szempontból milyen jó, ha a gyermekre is rábízunk korához illő feladatokat. Meg hát 4 vagy 6 emberre főzni meg a levest, az körülbelül ugyanakkora fáradság.
A legjobb válasz mindenképpen a gyerekekért érzett hálát emeli ki. Ez nem oktatja ki a másik embert, nem védekezik, de nem is agresszív. Hanem azt hangsúlyozza, ami még a legszabálytalanabb és legszeleburdibb családra nézve is igaz: a gyerekek nem „járnak” nekünk, hanem Isten legnagyobb ajándékát jelentik a számunkra.
A megjegyzést tevő emberek rendszerint nem durvák akarnak lenni, csak éppen nem szoktak ajándékként tekinteni a gyermekre. A gyermek az ő számukra sokkal inkább teher, fáradság, kiadás, életszervezési probléma. Nem az édesanya dolga, hogy „helyrerakja” őket, de megragadhatja az alkalmat, hogy láttassa velük az új életért érzett hálát.









Mit mondjunk, ha megjegyzéseket tesznek a „túl nagy” családunkra?
INRI,
elöször is a nön mulik elsösorban. Ö lesz áldott állapotban mindig, ha gyermeket akar a házaspár. Ehez megfelelö partnert talál is az okos és vallásos és derék nö. Belöle lesz a derék asszony.
Sokan azt hiszik, hogy a szexmánia gyümölcse a nagycsalád. Egy vallásos néni mondta volt nekem: Biztos kaptál a pofádra az asszoyntol a sok gyerekcsinálasod miatt (mikor a néni megtudta, hogy 10 gyermekünk van). Egy kiváló plébi is elviccelte a témát: Ugye a hajnali kakasszora is felébredsz aza kakas tehet a sok gyerekröl?
Ezt csak az érti meg, akinek lelki, vallási, és testi adottságai is kedveznek a böséges gyermekáldáshoz. Mert pl. A medencecsontok közötti kanyarulatos csatorna bövebb mérete könyebb szülést tesz lehetövé a baba teljes kifejlödéséig.
A menyasszony-völegény már az udvarlás kezdetén beszélnek a leendö gyermekáldásrol. Többnyire a maguk is legalább két testvérrel birók akarnak/szertnének maguk is több babát. Elsö motiváció: A Joteremtö munkatársaikent a szentségi házaságban a mennyben levö örök tervben várakozó lelkek lehivása a földi életre. Ez persze a jo házasságból valók de legalább a jó nagyszülök peldájanak is a jóhatása.
Ennél többet erröl nem is lehet mondani. Mert mint minden ami fontos itt és most mint mindig szavakkal nehezen kifejezhetö…Mi a szép? Mi a jó? Vannk-e örök jodolgok akik mindenkit egyormán boldogitanak? Vagy amik egyformán mindenkire érvényesek és fontosak a személyi békéhez és boldogsághoz is? Mi a boldogság? Ki a Joteremtö? Mitöl-Kitöl leszek boldog? Miert élek? Miért jo az élet? Miért házasodok? Miért kellenek a gyermemek? Kinek és miert jo az? A legföbb jót tudjuk sokan, hogy létezik pedig ember eddig sohasem látta=Joteremtö. A legfontosabb dolgokat nem lehet a sokak által fontosnak tartott penzen megvenni: szerelem, tisztelet, baratság, joházasság, szorgalom, alkotásivágy, mások szolgálata, szeretet stb…A vallásos ember Istenszeretö. Öt a legföbb jot leutánozni vágyó…Ezzel szemben a nyílt társadalom filozófiájában (amely Karl Popper nevéhez fűződik) nincsenek mindenkire érvényes, abszolút vagy megkérdőjelezhetetlen erkölcsi normák. A nyílt társadalom paradoxona, hogy a szabadság fenntartása érdekében a türelmetlenséget és az erőszakos ideológiákat korlátoznia eröszakkal kell (jogállamiság). A nyílt társadalom elméletében nincs mindenkire kötelező Isten vagy vallási mérce amivel mindenkire érvényesen a közjó törvényei megalapoztottak lesznek. Még a királyok is tudták a vallásos társadalmakban, hogy a tizparancsolat törvényei rajuk is érvényesek…Az „“emberi jogok egyetemes nyilatkozata szerint““: „A szülőket elsőbbségi jog illeti meg a gyermekeiknek adandó nevelés megválasztásában.“ Mégis a nyilt társadalomra hivatkozván az ovodákba is a tizparancsaolttal ellenetétes tanitásokat/nevelést akrnak a nyilt társadalom „nem kormányzati szervezetei“ a tizparancsaolat szerint élni vágyó szülök gyeremekeinek is továbbadni…A 18 éves felnött korhatár elött akár tiz évvel is…paradox modon.
A mozesi 10 parancsaoltnak önkentesen mindenemberre kiterjedö elfogadása az egytelen mérce amelyik a világbéke záloga lesz. Anélkül a különbözö 4200 féle vallások és egyéb Istentagado okoskodások nem jutnak békés megegyezésre. Jezus parancsa : szeresd ellenségedet=az egytelen ut ha mindenki azt elfogadja nem lesz háború és gyilkosság…
A földi sirigrattó bolodgság forrása a család papa mama gyerekek. Min. 3 gyerek. De elsö a házasság szentsége. Istent utánozza le a völegény. Mert ö az örök völegény mi emberek a menyasszony…fele-fele önkentes alapon. Mert akkor lesz a döntésem a saja´tom és kenyszermenetesen boldogitó…
Nekem ezért lett volt nagycsaládom.
Osli mosolyogos madonna könyörögj érettünk.