BIY HU cover 177. nap

177. nap: Térj vissza, Izrael!

5. JEHU TÖRTÉNETE
Elizeus egy tanítványa fölkeni Jehut királlyá.

Elizeus magához szólította az egyik prófétatanítványt, és azt mondta neki: „Övezd fel derekadat, vedd kezedbe ezt az olajoskorsót, és menj el a gileádi Ramotba. Ha megérkezel, keresd meg ott Jehut, Nimsi fiának, Josafátnak a fiát. Menj oda hozzá, hívd ki barátai köréből, és vezesd be a legbelső szobába. Aztán fogd az olajoskorsót, öntsd a fejére, és mondd: Ezt mondja az Úr: Fölkenlek Izrael királyává! Aztán nyisd ki az ajtót, és késedelem nélkül menekülj!”

A fiatalember tehát elment a gileádi Ramotba. Amikor odaért, a sereg vezérei együtt ültek. Így szólt: „Valami mondanivalóm volna, parancsnok!” Jehu megkérdezte: „Melyikünknek?” „Neked, parancsnok” – felelte. Erre az fölállt, és bement vele a házba. Ekkor a fejére öntötte az olajat, és azt mondta: „Ezt mondja az Úr, Izrael Istene: Fölkenlek az Úr népe, Izrael királyává. Semmisítsd meg uradnak, Achábnak házát. Így bosszulom meg szolgáimnak, a prófétáknak s az Úr minden szolgájának vérét Izebelen és Acháb egész házában. Acháb (házából) mind kiirtom, aki csak férfi, a szabadot is, a rabszolgát is Izraelben. Olyanná teszem Acháb házát, mint Nebat fiának, Jerobeámnak a házát, s mint Achija fiának, Básának a házát. Izebelt meg felfalják a kutyák Jiszreel határában, s ne temesse el senki!” Ezzel kinyitotta az ajtót, és elmenekült.

Jehut kikiáltják királlyá.

Amikor Jehu kiment ura szolgáihoz, megkérdezték tőle: „Rendben van (minden)? Minek jött ide ez a bolond hozzád?” „Hisz ismeritek az embert – felelte –, meg a fecsegését is.” De csak kérlelték: „Ki vele! Mondd meg nekünk is!” Erre elbeszélte: „Ezt és ezt mondta nekem. Mégpedig: Ezt mondja az Úr: Fölkentelek Izrael királyává.” Erre gyorsan vették a köntösüket, és a lábhoz tették a puszta lépcsőre. Aztán megfújták a harsonákat, és kikiáltották: „Jehu a király!”

Jehu előkészületei a hatalom átvételére.

Így Jehu, Nimsi fiának, Josafátnak a fia összeesküvést szőtt Jorám ellen. Jorám Ramotot védte Gileádban egész Izraellel együtt Arám királya, Hazael ellen. De aztán visszatért Jorám, hogy gyógyíttassa magát sebeiből, amelyeket az arámok ejtettek rajta, amikor Arám királya, Hazael ellen harcolt. Jehu azonban azt mondta: „Ha jónak látjátok, ne hagyja el egyetlen szökevény sem a várost, nehogy elmenjen, és Jiszreelben jelentést tegyen.” Ezzel Jehu kocsiba szállt, és elment Jiszreelbe, mivel Jorám ott feküdt betegen; Achaszja, Júda királya elment Jorámot meglátogatni.

Az őr, aki Jiszreel tornyán állt, látta Jehu csapatát, amint közeledett, és jelentette: „Csapatot látok!” Jorám megparancsolta: „Hívj egy lovast, és küldd eléjük. Kérdezze meg: Rendben van (minden)?” A lovas eléjük lovagolt, és így szólt: „A király kérdezteti: Rendben van (minden)?” Jehu azonban azt felelte: „Mi közöd hozzá, hogy rendben van-e? Fordulj meg, és csatlakozz hozzám!” Az őr jelentette: „A hírvivő odaért, de nem tér vissza.” Erre egy másik lovast küldött. Amikor odaért, így szólt: „A király kérdezteti: Rendben van (minden)?” Jehu azonban azt válaszolta: „Mi közöd hozzá, hogy rendben van-e? Fordulj meg, és csatlakozz hozzám!” Az őr jelentette: „Odaért, de nem tér vissza. S a hajtásmódja Jehunak, Nimsi fiának a hajtásmódjához hasonlít; ő hajt erre, mint az őrült!” Erre Jorám megparancsolta: „Fogjatok be!” Befogták a kocsiját, Jorám, Izrael királya és Achaszja, Júda királya kivonultak, mindegyikük a saját kocsiján. Eléje mentek Jehunak, és a jiszreeli Nabot mezején találkoztak vele.

Jorám meggyilkolása.

Amikor Jorám megpillantotta Jehut, megkérdezte: „Rendben van (minden), Jehu?” Így felelt: „Miféle kérdés ez, amíg anyádnak, Izebelnek a paráznasága és varázslásai továbbfolynak?” Jorám erre megfordult, és menekült. Közben odakiáltotta Achaszjának: „Árulás, Achaszja!” Jehu azonban kifeszítette íját, és két lapockája közt eltalálta Jorámot. A nyíl átfúródott a szívén, és összeesett a kocsijában. Akkor Jehu megparancsolta fegyverhordozójának, Bidkárnak: „Fogd, és dobd Nabotnak, a jiszreelitának a szántóföldjére! Emlékezz: én és te, mindketten atyja, Acháb mögött lovagoltunk. Akkor mondta ezt róla az Úr: Bizony, tegnap láttam Nabot vérét és fiai vérét – ezt mondja az Úr, s megfizetek neked érte ezen a mezőn –, ezt mondja az Úr. Fogjátok hát, és dobjátok a szántóföldre, az Úr szava szerint!”

Achaszja meggyilkolása.

Amikor Júda királya, Achaszja ezt látta, elmenekült Bet-Haggan irányában. De Jehu utána eredt, és szólt: „Őt is!” S Jibbeam közelében Gur lejtőjén megsebesítették kocsijában. Mindazonáltal sikerült eljutnia Megiddóba, de ott meghalt. Szolgái átvitték Jeruzsálembe, és a saját sírboltjában temették el, Dávid városában. Achaszja Acháb fiának, Jorámnak 11. esztendejében lett Júda királya.

Izebel meggyilkolása.

Jehu most Jiszreelbe ment. Amikor Izebel megtudta, kifestette szemét, fölékesítette fejét, és kihajolt az ablakon. Amikor Jehu a kapuhoz ért, odakiáltott neki: „Jól megy a sora ura gyilkosának, Zimrinek?” Erre fölemelte tekintetét az ablakra, és visszaszólt: „Ki tart velem, ki?” S amikor két vagy három eunuch lenézett, odakiáltott nekik: „Dobjátok le!” Ledobták. Vére a falra és a lovakra freccsent; széttaposták. Akkor aztán bevonult, majd miután evett és ivott, megparancsolta: „Legyen gondotok erre az átkozottra, és temessétek el, mégiscsak királylány!” Amikor odamentek, hogy eltemessék, csak a koponyáját, a lábát meg a kezét találták ott. Visszatértek ezért, és jelentették. Azt felelte: „Ez az Úr szava, amelyet a tisbei Illés által hallott: Jiszreel mezején a kutyák falják fel Izebel testét, és Izebel holtteste úgy terüljön el a földön, mint a szemét, ne mondhassa rá senki: ez Izebel!”

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Az Úr számon kéri a nép szeretetlenségét

Gyermek volt még Izrael,
amikor megszerettem,
Egyiptomból hívtam meg a fiamat.

De minél jobban hívtam őket,
annál inkább eltávolodtak tőlem:
Baáloknak áldoztak,
bálványoknak gyújtottak jó illatot.

Pedig én tanítottam meg járni Efraimot,
a karomon hordoztam;
mégsem ismerték el,
hogy a gondjukat viseltem.

Puha kötelékekkel vonzottam őket,
a szeretet kötelékeivel.
Olyan voltam hozzájuk,
mint aki arcához emeli a csecsemőt;
lehajoltam hozzá, enni adtam neki.

Visszatér Egyiptom földjére,
Asszíria lesz a királya,
mert nem akarnak megtérni.

Kard járja be városait, megöli gyermekeit,
és elpusztítja erődeit.

Isten megbocsátó szeretete

Népem gyönge a hűtlenség miatt,
Baált hívják segítségül,
de az nem emeli fel őket.

Hogyan vethetnélek el, Efraim,
hogyan hagyhatnálak el, Izrael?
Elvethetlek-e, mint Admát,
olyanná tehetlek-e, mint Cebojimot?
Szívem elváltozott, egész bensőm remeg.

Nem hagyom, hogy fellobbanjon haragom:
Efraimot nem pusztítom el többé,
mert Isten vagyok, nem ember;
a körödben élő Szent,
és nem szeretem a pusztítást.

Visszatérés a fogságból

Az Urat fogják követni,
aki úgy fog majd ordítani,
mint az oroszlán;
igen, ordítani fog,
és fiai elősietnek nyugatról.

Mint a madár, elősietnek Egyiptomból,
mint a galamb, Asszíria földjéről,
és visszatelepítem őket házaikba
– mondja az Úr.

Izrael vallási és politikai romlottsága

Efraim hazugsággal vesz körül,
Izrael háza meg hamissággal.
[De Júda még ismeri az Istent,
és a Szent népének nevezik.]

Efraim szelet terel,
egész nap a keleti szél után fut.
Bővelkedik a hazugságban és erőszakban,
szövetségre lép Asszíriával,
olajat szállít Egyiptomnak.

Jákob ellen

Ezért az Úr perbe száll Izraellel,
megbünteti Jákobot utai szerint,
megfizet neki tettei szerint.

Már az anyaméhben félrelökte testvérét,
ereje teljében az Istennel küzdött.

Küzdött az angyallal és diadalmaskodott,
sírt és könyörgött neki.
Bételben rátalált, és ott beszélt velünk.

Igen, az Úr, a Seregek Istene, Úr az ő neve.

Te pedig térj vissza Istenedhez,
maradj hűséges, tartsd meg a törvényt,
s mindig a te Istenedben reménykedjél.

Izrael kapzsisága és bűnhődése

Kánaán hamis mérleget tart kezében,
mert szeret csalni.

Efraim így szólt: „Nos, meggazdagodtam,
egész vagyont szereztem magamnak.”
De nem marad semmi javaiból,
mert vétkek terhelik.

A megbocsátás reménye

Én vagyok az Úr, a te Istened,
amióta elhagytad Egyiptom földjét.
Újra sátrakban kell majd laknod,
mint a találkozás napján;

szólni fogok a prófétákhoz,
bőven adom a látomásokat,
és a próféták által osztom a halált.

Újabb fenyegetések

Gileád csupa gonoszság,
tele vannak csalárdsággal.
Gilgalban ökröknek áldoznak.
Oltáraik ezért kőhalmazzá válnak
a szántóföld barázdái mellett.

Jákob és Efraim ellen

Arám mezejére menekül Jákob,
asszonynak szolgál Izrael,
asszony nyáját legelteti.

Egy próféta által hozta fel az Úr
Izraelt Egyiptomból;
egy próféta legeltette.

Efraim keserűen lázadozott:
de a kiontott vér visszaszáll rá,
az Úr megtorolja gyalázkodását.

A bálványimádás büntetése

Amikor Efraim szólt,
félelem támadt;
nagy tekintélye volt Izraelben,
de vétkezett Baállal, és elpusztult.

S még mindig tovább vétkeznek:
öntött szobrot készítenek maguknak
ezüstjükből a bálványok mintájára
– kézművesek alkotása!
Így szólnak hozzájuk: „Áldozzatok nekik!”
Borjakat csókolgatnak az emberek.

Ezért olyanok lesznek, mint a reggeli felhő,
és mint a harmat, amely hamar tovatűnik.
Mint a szérűről tovasodort pelyva,
és mint a kéményből kiáramló füst.

A hálátlanság büntetése

Én vagyok az Úr, a te Istened,
amióta elhagytad Egyiptom földjét;
rajtam kívül más Istent nem ismerhetsz,
nincs kívülem más Szabadító.

Én tápláltalak a pusztában, az aszú földön.

Tápláltam őket, és jóllaktak,
jóllaktak, és szívük felfuvalkodott,
úgyhogy megfeledkeztek rólam.

Ezért olyan leszek hozzájuk,
mint az oroszlán,
mint a párduc,
leselkedem az út mentén.

Rájuk vetem magam, mint a medve,
amelytől elragadták kölykeit.
Eltépem szívük kötelékét,
kutyák falják fel húsukat,
a mező vadjai tépik szét őket.

A királyság pusztulása

Elpusztítlak, Izrael; ki segíthet rajtad?

Hol a királyod, hogy megszabadítson?
Vezetőid, hogy megoltalmazzanak?
Azt mondtad:
„Adj nekem királyt és fejedelmeket!”

Adtam neked királyt haragomban,
de elveszem indulatomban.

A pusztulás elkerülhetetlen

Fel van fűzve Efraim bűne,
jól el van téve gonoszsága.

Vajúdás fájdalmai lepik meg,
de nem okos a gyermek: bár itt az ideje,
mégsem hagyja el anyjának méhét.

Kiszabadítom őket az alvilág torkából,
megmentem őket a haláltól.
Halál, hol van a mérged?
Alvilág, hol a fullánkod?
Elrejtőzött a részvét szemem elől.

Efraim növekedni fog a testvérek között,
de jön a keleti szél:
feltámad az Úr szele a pusztában,
kiszárítja ereit és kiapasztja forrásait,
elpusztítja földjét és minden drága kincsét.

Bűnhődni fog Szamária,
mert fellázadt az Isten ellen.
Kard élén hullnak el,
csecsemőiket földhöz vágják,
s felhasítják a várandós anyákat.

III. IZRAEL MEGTÉR ÉS IRGALOMRA LEL
Izrael őszinte megtérése

Izrael, térj vissza az Úrhoz, a te Istenedhez,
hisz bűnöd miatt buktál el!

Hozzatok szavakat magatokkal,
és térjetek vissza az Úrhoz!
Mondjátok neki:
„Végy el minden gonoszságot,
hogy elnyerjük a jót,
és ajkunk gyümölcsét hozhassuk áldozatul.

Asszíria nem segít rajtunk,
lóra sem szállunk többé.
Nem mondjuk kezünk alkotásának ezután:
Te vagy a mi Istenünk!
Mert az árva csak nálad talál irgalmat.”

Meggyógyítom hűtlenségüket,
s szívemből szeretni fogom őket,
elfordul tőlük haragom.

Izraelhez olyan leszek, mint a harmat;
virul majd, mint a liliom,
gyökeret ereszt, mint a nyárfa.

Hajtásai messze ágaznak,
pompás lesz, mint az olajfa,
s illatos, mint a Libanon.

Visszatérnek, hogy árnyékomban lakjanak,
búzát termelnek, és gondozzák a szőlőt,
amelynek olyan híre lesz,
mint a helboni bornak.

Mi köze Efraimnak
ezentúl a bálványokhoz?
Én hallgatom meg, én viselek rá gondot.
Olyan leszek, mint a zöldellő ciprus;
tőlem származik gyümölcsöd.

Végső intelem

Aki bölcs, értse meg ezeket!
Aki értelmes, lássa be ezt mind!
Mert egyenesek az Úr útjai,
azokon járnak az igazak,
de a gonoszok elbuknak rajtuk.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

ÁTOKZSOLTÁR

(A karvezetőnek – Dávidtól, zsoltár.)
Isten, akit dicsőítek, ne hallgass,

hisz az árulók gonosz szája tátog ellenem!
Hazug nyelvvel beszélnek hozzám,

a gyűlölet szavával vesznek körül,
s ok nélkül harcolnak ellenem.

Szeretetem jutalmául váddal illetnek,
én azonban imádkozom.

A jót rosszal viszonozzák,
szeretetem gyűlölettel.

„Bérelj fel egy gonoszt ellene,
vádlóul a jobb oldalára!

Bűnösként kerüljön ki az ítéletről,
kérése ne találjon meghallgatásra!

Csak kevés napot hagyjanak neki
osztályrészül,
hivatalát nyerje el más,

fiai váljanak árvákká,
felesége pedig özveggyé!

Fiai nyugtalan bolyongjanak
és kolduljanak,
űzzék ki őket elpusztult házukból!

Minden java legyen uzsorások
zsákmánya,
munkája gyümölcsét vigye el idegen.

Senki ne bánjon kímélettel vele,
ne akadjon, aki könyörül árváin!

Törzse induljon pusztulásnak,
a második nemzedékben
szűnjék meg a neve!

Atyáinak bűnét ne feledjék,
ősanyái vétkét le ne vezekeljék,

lebegjen az mindig az Úr előtt!
Az Úr törölje el emlékét a földön!”

Mivel senkin sem könyörült,
üldözte a nyomorult és szegény embert,
s a szenvedőnek életére tört.

Átkot akart, most érje utol őt,
megvetette az áldást, most hagyja el.

Fedje el az átok, mint a köntös,
hatoljon belsejébe, miként a víz,
hassa át csontjait, mint az olaj!

Igen, úgy borítsa be, mint a ruha,
mint az öv, amely mindig átfogja.

Ez legyen jutalma az Úrtól azoknak,
akik vádolnak engem,
akik gonoszul szólnak ellenem!

Te pedig, Uram, nevedért állj mellém,
ments meg jóságodban és irgalmadban!

Hiszen nyomorult vagyok, elhagyatott,
szívem bensőmben összeszorul.

Mint hanyatló árnyék, úgy fogyatkozom,
leráznak engem is, mint a sáskát.

Térdem inog a böjtöléstől,
húsom sorvad a soványságtól.

Gúny tárgya lettem számukra,
csóválják fejüket, ha látnak.

Segíts rajtam, Uram, Istenem,
irgalmadban ments meg engem!

Hadd tudják meg: a kezed volt az,
te voltál, Uram, aki ezt művelte.

Hadd átkozzanak, csak te áldj meg.
Valljanak szégyent, akik fölkelnek ellenem,
csak a te szolgád vigadozzon.

Vádlóim öltözzenek gyalázatba,
mint köntös borítsa őket a szégyen.

Vidám ajakkal dicsőítem az Urat,
a sokaság közepette dicsérem.

Mivel melléje áll a szegénynek,
hogy megmentse bíráitól.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Ima

Mennyei Atyánk, magasztalunk téged, és imádkozunk kegyelmedért! Kérjük segítségedet! Imádkozva és böjtölve jövünk eléd szükségünkben, miként Dávid ebben a mai zsoltárban. Hiszen Istenünk, vannak, akik szembeszállnak velünk, akik megátkoznak bennünket, akik távol tartják magukat az áldástól. Mégis, Dáviddal ellentétben, aki az őt átkozókra átkot kér, mi ahhoz kérjük a kegyelmed, hogy nevén tudjuk nevezni az igazságtalanságot, amikor látjuk, hogy meg tudjuk nevezni a gonoszt, amikor látjuk! De Krisztushoz szeretnénk hasonlítani, hogy kiterjesszük rájuk is a kegyelmet és a megbocsátást! Nem kérünk átkot az ellenségeinkre Uram, hanem a megtérésüket kérjük! Arra kérünk, hogy szereteted által új életre szülessenek! Arra kérünk, hogy add nekik az áldást, ami megváltoztatja a szívüket, hogy megismerjenek téged és kövessenek egész életükkel! Jézus nevében könyörgünk ellenségeinkért! Könyörgünk azokért is, akik szeretnek minket, azokért is, akik nem úgy szeretnek minket, ahogy kellene, és könyörgünk egymásért is. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.

Elmélkedés

Vegyük először a 109-es zsoltárt. Mostanra már jól ismerjük Dávidot, tudjuk, hogy valódi ellenségei voltak. Voltak olyan emberek, akikre életre-halálra üldözték nap mint nap. Mások tettették, hogy a barátai, de nem voltak azok. Ezért ez egy nagyon őszinte ima Dávid részéről, amikor azt akarja látni, hogy elnyerik a büntetésüket. Ebben nincs semmi rossz. Emlékezzetek, mielőtt az irgalomhoz eljutnánk, meg kell értenünk az igazságosságot. Mielőtt megbocsátanánk, meg kell értenünk, mi az, ami megbocsátandó. Dávid ezen a ponton van. Őszinte imájában igazságot kér az ellenségeire.

De mi már többre vagyunk hívva, ahogy az a bevezető imában is elhangzott. Ne csak Dávidot utánozzuk az imájában, hanem legfőképpen Krisztust, aki azt mondta: „Atyám, bocsáss meg nekik, hisz nem tudják, mit tesznek” (Lk23,34). Még akkor is így imádkozott, amikor szabadságától, méltóságától, életétől, mindenétől megfosztották. Sokat tanulunk ezekből az imákból a Zsoltárok könyvében. Modellül szolgálhatnak a saját imáinkhoz, de minduntalan Krisztus világosságába kell helyeznünk és helyesen kell értenünk őket.

A Királyok második könyve 9. fejezetében újra egy ismerős történettel találjuk magunkat szemben. A Krónikák könyvében már olvastunk Izebel haláláról, de itt több részletet tudunk meg. Itt történik meg a beteljesedése annak, amiért Elizeus elküldi egyik prófétatanítványát, hogy titokban kenje fel Jehut Izrael új királyává. Látjuk, hogy Jehu megöli Izrael és Júda királyát és szemtanúi leszünk Izebel halálának. Utóbbiról az Írás részletezi, hogy kifesti az arcát, vonzóvá próbálja tenni magát, mintha ezzel el akarná csábítani Jehut, aki a jelenlegi dinasztiát jön megdönteni. Lehet, hogy ez nem így van, de egy biztos: Izebel több szempontból is elvesztette kapcsolatát a valósággal. Az egyik, hogy azt hiszi, ő képes lesz Jehut eltéríteni a küldetésétől, a másik, hogy nem veszi észre, hogy eunuch szolgái mennyire nem hűségesek hozzá. Hiszen Jehu első szavára: „Dobjátok le!” (2Kir 9,33), kidobják az ablakon. A Szentírás Izebellel, Achábbal és Ataljával kapcsolatban bemutatja, hogy hosszú időn keresztül a gonoszságot választották és egy ponton megítéltettek a választásuk miatt. Ez a Szentírás egyik törvénye, az Úr egyik törvénye: egy ponton Isten hagyja, hogy azt kapjuk, amit választottunk.

Ez a végkövetkeztetése Ozeás könyvének is. Még életében meglátta Izrael házának pusztulását. Meglátta, hogy mindaz, amit jövendölt, bekövetkezett. Jöttek az asszírok és lerombolták Izrael királyságát, a tíz törzs lakóhelyét. Az utolsó fejezetek Ozeás könyvében elmondják, hogy ez fog történni, mert a hűtlenség folyamatos. Isten azt mondja: „Pedig én tanítottam meg járni Efraimot” (Oz 11,3a) – emlékezzetek, Efraim a másik neve az északi királyságnak, Izraelnek. „Karomon hordoztam; mégsem ismerték el, hogy a gondjukat viseltem. Puha kötelékekkel vonzottam őket, a szeretet kötelékeivel. Olyan voltam hozzájuk, mint aki arcához emeli a csecsemőt; lehajoltam hozzá, enni adtam neki” (Oz 11,3b-4), „de – folytatja Isten – nem akarnak megtérni” (Oz 3,5) – és az ellenállhatatlan asszír támadás lesz a realitás.

Egy ponton azt kapjuk, amit választottunk. Még Ozeás életében Izrael megkapja, amit választott. Azt választotta, hogy nem tartozik az Úrhoz, és azt kapja. A száműzetést választotta és azt kapja. Emlékezzetek csak vissza Ozeás gyermekei nevének jelentésére: „nincs irgalom”, „nem népem”. Tudjátok, amire a próféták folyamatosan figyelmeztetik a népet, az végül is bekövetkezik.

De a történetnek itt nincs vége! Az utolsó, 14. fejezet címe és témája: „Izrael megtér és irgalomra lel”. Mert bár folyamatosan mondogatják, hogy ’nem vagy a mi Istenünk’ és hamis bálványokhoz fordulnak, mégis ott az ígéret. Ozeás pedig folyamatosan mondja: „Izrael, térj vissza az Úrhoz, a te Istenedhez” (Oz 14,2). Egy csodálatos imában szinte Izrael szájába adja a megtérés szavait: „Nem mondjuk kezünk alkotásának többé:  Te vagy a mi Istenünk! Mert az árva csak nálad talál irgalmat.” (Oz 14,4). Erre Isten válasza: „Meggyógyítom hűtlenségüket, s szívemből szeretni fogom őket” (Oz 14,5).

Asszíria jön, lerombolja Izraelt, az északi királyságot és Ozeás látni fogja ezt, de ő azt is tudja, hogy Isten szeretete végnélküli és megállíthatatlan! Igen, Izrael azt kapta, amit választott. Ebben az időben hűtlenül éltek, helytelen istentiszteletet végeztek. Már I. Jerobeám idejétől kezdve, mikor Bételben és Dánban áldozati oltárokat állítottak, teljesen elfordultak Istentől. Majd a nem megfelelő áldozatbemutatáson túl már nem is Istent, hanem csak a bálványokat imádták. Isten mégis azt mondja: „Meggyógyítom hűtlenségüket és szívemből szeretni fogom őket.”

Hogyan lehetséges ez? Ez csak azért lehetséges, mert a történelem egy pontján Isten egy lesz közülünk, és minden törzsre, népre, fajra és nemzetre kiterjeszti áldását a Föld végső határáig. Izrael 10 törzse északon eltűnik örökre, feloldódnak az Asszír és a Babiloni Birodalom népei között, illetve belőlük lesznek a szamaritánusok. Isten úgy újítja meg őket, hogy az Ő országában állítja őket helyre, amit Jézus meghirdet és megalapít az Egyházban. Ó, ez annyira jó!

Testvéreim, ti és én sokszor hűtlenek vagyunk, Isten mégis megszólít, hogy forduljunk vissza hozzá, Ő meggyógyítja hűtlenségünket és szívéből fog szeretni minket. Milyen jó Isten! –  szereti a megtört szívünket.

Imádkozzunk egymásért ezen a hosszú úton, imádkozzatok értem is! Én is imádkozom értetek.

Kapcsolódó tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.

Egy hozzászólás