Varga Laszlo f Kling Mark

Varga László püspök: A csend forradalmára van szükségünk

2023. augusztus 13-án, Mária mennybevételének ünnepét megelőző vasárnap Varga László megyéspüspök celebrált búcsúi szentmisét az andocsi Nagyboldogasszony-bazilika udvarán. A főpásztor prédikációjának központi eleme a csend volt.

Robert Sarah guineai bíboros szerint a zaj diktatúrájában élünk és a csend forradalmára van szükség. Körülvesz bennünket a lárma, a zaj, a hangoskodás. Egyre feszültebb és idegesebb a légkör és a kommunikáció. Alig van csend. Ahhoz, hogy felismerjük Isten akaratát és szándékát az életünkre vonatkozóan, be kell lépnünk a csendbe.

Kalkuttai Szent Teréz anya gondolata, hogy Isten a csend barátja. Isten a szív csendjében beszél és nem az a fontos, amit mi mondunk neki, hanem az, amit ő mond nekünk. Illés prófétának is, a Szűzanyának is, az Úr Jézusnak is szüksége volt a csendre ahhoz, hogy a gyenge szellő susogásában – ahogyan az olvasmányban hallhattuk –, hallhatóvá váljon Isten diszkrét hangja a próféta számára.

Ha szeretnénk meghallgatni Isten szeretettel teli hangját, akkor ahhoz be kell lépnünk a csendbe és meg kell teremtenünk a csend helyét és idejét, hogy ne csak magunkat és a körülöttünk lévőket halljuk, hanem hallhatóvá váljon az Isten szava a csendben. Isten nem volt a szélviharban, a tűzben – hallottuk a királyok könyvéből –, de ott volt a csendben, és a prófétával beszélgetett.

Fel kell fedezzük a názáreti otthon csendjét. A legnagyobb dolgok teljesen csendben történnek. A megtestesülés teljesen csendben történt. Jézus fogantatása is teljesen csendben történt ott Názáretben. Se tudósítás nem volt róla, se lárma, sem hangoskodás. Nem kürtölte szét a Szűzanya, csak Erzsébetnek mondta el. Csendben maradt, mert Isten nagy művei csendben történnek. Ő a csend barátja. S a feltámadás is teljesen csendben történt. Nem voltak tanúk még akkor sem, ha a művészetek különös fénnyel és egyéb effektusokkal ábrázolják. Teljesen csendben történt.

Azt gondolom, hogy Krisztus második eljövetele is csendben fog történni, nem pedig látványos, lenyűgöző módon. Ezért kell ébernek lenni és figyelni. A legnagyobb esemény ebben a szentmisében is teljesen csendben történik, amikor a kenyérből Krisztus teste, a borból Krisztus vére lesz. Isten a csend barátja – fogalmazott a megyéspüspök prédikációjában, ami teljes egészében meghallgatható az alábbi videóban:

Forrás: Kaposvári Egyházmegye

Kapcsolódó tartalom

  • Sikeres Jézus?

    A közel ötven éve kiadott Edison Fonográf nagylemezéről ismert dal jutott eszembe („Nem csábít engem, a siker a pénz,/ az élethez nem kell más, csak egy kis ész,/ az ember már elfárad harminc fölött:/ vén vagyok akár a Föld…”) Szinte tinik voltak akkor még a magyar srácok. Szörényi Szabolcs mély basszushangjához is nagyon illik ez…

  • Ferenc pápa: Ne szorítsuk sarokba Istent!

    A Szent Márta-házban december 16-án reggel bemutatott szentmisén a pápa a „langyos” keresztények két viselkedésmódjáról szólt. Utalt a templomi főpapokra, akik Jézus korában „sarokba szorították” Istent, és mosták kezeiket. „Ha az Úr sarokba szorítana bennünket, akkor sosem jutnánk be a paradicsomba. Nagy baj lenne, ha aztán mosná kezeit miattunk.” A pápa így értelmezte Máté evangéliumának…

  • Szent Rita napján

    Szent Rita, akinek ma van az ünnepe, a nehéz házasságban élő asszonyok védőszentje is. Éváról, ősanyánkról mindenki tudja, hogy neki köszönhető az a hadiállapot, amibe Teremtő Istenünkkel kerültünk. Arra viszont nem szoktunk gondolni, hogy Éva hogyan térhetett meg. Megszülte, fölnevelte Káint, Ábelt, és ő már nyilván korán észrevette, hogy a két fiú között milyen feszültségek…

  • Adventi koszorú: egy szerény bűnbánati jelkép

    A virágosok számára november vége nagy szezon: ezrével vásárolják az emberek az adventi koszorúkat. Sok plébánián is program az advent előtti utolsó héten egy közös koszorúkészítés (ez idén a járvány miatt mindenhol elmarad). De a legtöbb koszorú még itt is úgy néz ki, mintha már karácsonyi dekoráció lenne, a templomokban is látható néhol szörnyű csicsás…

  • Véletlen, vagy a Jóisten akarata?

    Áder János magyar köztársasági elnök tanúságtételében azt emelte ki, mindannyian kapunk jeleket, melyek Isten jelenlétére, életünkre gyakorolt hatására utalnak. Az államfő ezt három saját történettel szemléltette. A váratlan eseményeknek az ember lelkére gyakorolt hatásáról elmélkedett az Eucharisztikus Kongresszuson elmondott pénteki tanúságtételében Áder János. A magyar államfő feltette a kérdést: ezek a váratlan események miért velünk,…

  • Ferenc pápa nyolchetes szünete a nyári liturgikus menetrendben

    Ezen a nyáron a tervek szerint Ferenc pápa kissé lassítani fog liturgikus programján, ugyanis szeptemberben pápasága eddigi leghosszabb nemzetközi útjára készül. A 87 éves Ferenc pápa júliusban és augusztusban nyolc héten át nem fog nyilvános szentmisét celebrálni – tudhatjuk meg a pápai liturgikus szertartások igazgatója által a héten közzétett hivatalos menetrendből. A pápa jelenlegi naptára…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.

Egy hozzászólás

  1. INRI,
    a biboros irja: “Azt gondolom, hogy Krisztus második eljövetele is csendben fog történni, nem pedig látványos, lenyűgöző módon.”

    Vesd össze, mindenki olavassa el, hogy miért is nem halkan, csendben megy ez majd végbe (azért, hogy senkinek ne legyenek kétségei affelöl, hogy ki és miért jött el):

    Lukács 17, 22—-22Ezután a tanítványokhoz fordult: „Jönnek napok, amikor szeretnétek látni az Emberfiának egyetlen napját, de nem fogjátok látni. 23Mondják majd nektek: Nézzétek, itt van vagy amott. De ne menjetek el, ne fussatok oda! 24Mert ahogy a cikázó villám az ég egyik szélétől a másikig villan, úgy jön el azon a napon az Emberfia is.

    Márk 13, 24—-24Azokban a napokban, amikor a gyötrelmek véget érnek, a Nap elsötétedik, a Hold nem ad világosságot, 25a csillagok lehullanak az égről, és a mindenséget összetartó erők megrendülnek. 26Akkor majd meglátjátok az Emberfiát, amint eljön a felhőkön, hatalommal és dicsőséggel. 27Szétküldi angyalait, és összegyűjti választottait a szélrózsa minden irányából, a föld szélétől az ég határáig.

    Senki nem meri majd megkérdezni töle ki vagy Uram? Mindenki pontosan fogja tudni, hogy Ö jött el másodszor is AZ Üxosz a nyolcküllös kerék jelü

    Jézus=Velünk az Isten a szabadító,
    Krisztus=felkent a zsidók és mindenki messiása,
    Istenfia=aki hajadontól a Szent Lélek által fogantatott,

    Megváltó=
    Aki elveszi a világ büneit

    Lásd Kivonulás Könyve. 6, 6—-6Ezért közöld Izrael fiaival: “Én vagyok Jahve, megszabadítlak benneteket attól a kényszermunkától, amellyel az egyiptomiak sanyargatnak, és kiszabadítlak abból a szolgaságból, amelyben fogva tartanak; mégpedig úgy, hogy megverem és keményen megbüntetem őket.”
    Izajás 43, -“14Így szól az Úr, a ti megváltótok, Izrael Szentje:
    »Értetek küldök Babilonba”,
    Izajás 44, 6-24 “24Így szól az Úr, a te Megváltód, aki anyád méhében alkotott: Én vagyok az Úr, a mindenség teremtője; én terjesztettem ki az egeket egyedül, és amikor a földet megformáltam, nem volt szükségem segítségre.”