BIY HU cover 178. nap

178. nap: Visszavárnak

Vérfürdő Izrael királyi családjában.

Achábnak hetven fia volt Szamáriában. Ezért Jehu írt egy levelet, és elküldte Szamáriába, a város parancsnokának, a vénekhez és Acháb fiai nevelőinek. Így hangzott: „Nos, ha kézhez veszitek ezt a levelet, ti, akiknek a kezetekben vannak uratok fiai, a szekerek, a lovak, a megerősített városok és fegyverek, válasszátok ki uratok fiai közül, aki a legjobb és legderekabb, ültessétek atyja trónjára, és harcoljatok uratok házáért!” Erre nagy félelem kerítette őket hatalmába. Így beszéltek: „Nézzétek, a két király nem volt képes neki ellenállni, hát akkor mi hogy állhatnánk neki ellen?” És az udvarmester, a városparancsnok, a vének és a nevelők elküldtek Jehuhoz, és ezt üzenték: „A szolgáid vagyunk. Megteszünk mindent, amit parancsolsz. Nem teszünk meg királynak senkit. Tedd, amit jónak látsz!”
Erre egy második levelet is írt nekik. Így hangzott: „Ha velem tartotok, és hallgattok a szavamra, vegyétek fejüket a férfiaknak, uratok fiainak, s holnap ebben az időben hozzátok nekem ide, Jiszreelbe!” A király fiai – hetvenen – a város előkelőinél voltak, akik nevelték őket. Amikor megkapták a levelet, megragadták a király fiait, levágták mind a hetvenet, a fejüket kosarakba rakták, és elküldték Jiszreelbe.
Amikor a hírvivő odaért, és jelentette: „Elhozták a király fiainak a fejét”, megparancsolta: „Rakjátok holnapig két halomba a kapu elé!” Másnap kiment, odaállt és így beszélt a néphez: „Ti ártatlanok vagytok. Nézzétek, összeesküvést szőttem uram ellen, és megöltem. De ki gyilkolta meg ezeket itt mind? Tudjátok hát meg, semmi nem hiúsult meg az Úr szavaiból, amelyeket Acháb házára mondott. Az Úr végbevitte, amit szolgája, Illés által előre megmondott.” Azután Jehu mind kiirtotta, akik csak Acháb házából valók voltak Jiszreelben, mind a nagyjaikat, rokonaikat és papjaikat; nem hagyott meg közülük egyetlen egyet sem.

Vérfürdő Júda fejedelmei közt.

Akkor elindult, és elment Szamáriába. Amikor útközben a pásztorok Bet-Ekedjébe ért, találkozott Júda királyának, Achaszjának a testvéreivel. Megkérdezte tőlük: „Kik vagytok?” „Achaszja testvérei vagyunk! – felelték –, s a király fiait meg a királyné fiait megyünk meglátogatni.” Erre megparancsolta: „Fogjátok el őket élve!” S élve fogták el őket, aztán a Bet-Eked ciszternájánál lemészárolta őket; szám szerint negyvenketten voltak, s nem maradt közülük egy sem élve.

Jehu és Jonadáb.

Amikor onnét továbbment, találkozott Rechab fiával, Jonadábbal – épp szembejött vele. Köszöntötte, és megkérdezte tőle: „A te szíved is olyan őszinte az enyémhez, mint az én szívem a tiédhez?” Jonadáb azt felelte: „Igen!” „Ha igen, akkor nyújtsd ide a kezed!” Jonadáb kezet nyújtott neki, s Jehu fölvette a kocsijába, aztán azt mondta neki: „Gyere velem, s majd gyönyörködhetsz az Úr iránti buzgalmamban.” Amikor Szamáriába értek, mind lemészároltatta, aki Szamáriában Acháb (házából) még hátra volt, míg teljesen ki nem irtotta őket, az Úr Illéshez intézett szava szerint.

Vérfürdő Baál hívei közt; Baál templomának lerombolása.

Akkor Jehu összegyűjtötte az egész népet, és így szólt: „Acháb kevéssé imádta Baált, Jehu majd jobban imádja. Rajta, hívjátok ide Baál összes prófétáját és a papjait is mind! Egy se hiányozzék! Mert nagy áldozati ünnepet rendezek Baálnak. Nem marad életben senki, aki hiányzik.” Jehu álnok módon járt el, csak hogy kipusztítsa Baál híveit. Jehu megparancsolta: „Rendezzetek ünnepi összejövetelt Baál tiszteletére!” Ki is hirdették. Akkor Jehu hírvivőket küldött szerte egész Izraelbe. Baál hívei mind elmentek, nem akadt egy sem, aki meg ne jelent volna. Bementek Baál templomába, úgyhogy Baál temploma zsúfolásig megtelt az egyik végétől a másikig. Erre megparancsolta a ruhafélék őrének: „Adjatok palástot Baál minden hívére!” S kiosztották nekik a palástokat. Aztán Jehu bement Jonadabbal, Rechab fiával Baál templomába, és így szólt Baál híveihez: „Nézzetek jól körül, ne akadjon köztetek az Úrnak egyetlen tisztelője sem, hanem csak Baál hívei legyenek jelen.” Ezzel odalépett, hogy a véres és az égőáldozatot bemutassa. Jehu kívülre odarendelt nyolcvan férfit, és megparancsolta: „Aki azok közül az emberek közül, akiket a kezetekbe adok, egyetlen egyet is elenged menekülni, életével fizet életéért.” Amikor az égőáldozat bemutatásával elkészült, Jehu megparancsolta a testőröknek meg a fegyverhordozóknak: „Menjetek, kaszaboljátok le őket, ne menekülhessen el senki!” Erre a testőrök és fegyverhordozók bementek, és éles kardjukkal mind lekaszabolták őket, Baál templomának egészen a szentélyéig előrehatoltak. Kihordták Baál templomából az oszlopokat, és elégették őket. Lerombolták Baál oltárát, és Baál templomát is lerombolták, és szennyvízgyűjtő csatornát csináltak belőle – mindmáig ott van.

Jehu uralma Izraelben (841-814).

Így Jehu kiirtotta Baált Izraelből, hanem Nebat fiának, Jerobeámnak bűneivel, amelyekbe az Izraelt is belevitte, tudniillik a bételi aranyborjakkal meg Dánnal nem hagyott fel. De azért az Úr így szólt Jehuhoz: „Mivel lelkesen végbevitted, ami helyénvaló a szememben, és egészen az én kívánságom szerint bántál Acháb házával, utódaid a negyedik nemzedékig Izrael trónján maradnak.” Mégis, Jehu nem ügyelt rá, hogy egész szívvel az Úrnak, Izrael Istenének törvénye szerint éljen. Nem hagyott fel azokkal a bűnökkel, amelyekbe Jerobeám belevitte Izraelt.
Abban az időben kezdte el az Úr Izraelt kisebbé tenni. Hazael legyőzte Izrael egész területét, mely a Jordántól keletre van, Gileád egész területét, Gád, Ruben és Manassze földjét, az Arnon folyónál fekvő Aroertől Gileádig, valamint Básánig.
Jehu történetének többi részét, amiket végbevitt, s a győzelmeit mind följegyezték Izrael királyai történetének könyvében. Akkor Jehu megtért atyáihoz; Szamáriában temették el. Fia, Joachász lett helyette a király. Az az idő, amíg Jehu Izrael fölött uralkodott Szamáriában, huszonkét esztendőt tett ki.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Címzés.

Egy tekoai pásztornak, Ámosznak a szavai, azok a látomások, amelyeket Izraelről látott, Uzijának, Júda királyának napjaiban, és Jerobeámnak, Joás fiának, Izrael királyának napjaiban, két évvel a földrengés előtt.

Bevezetés

Ezt mondja:

Az Úr szózata zeng a Sionon,
Jeruzsálemben hallatja szavát.
Gyászolnak a pásztorok legelői,
kiszáradt a Kármel orma.

I. ÍTÉLET A SZOMSZÉDOS NÉPEK ÉS IZRAEL FELETT
Damaszkusz

Ezt mondja az Úr:

Damaszkusznak három,
sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel Gileádot vasvesszővel zúzták szét,

tüzet bocsátok Hazael házára,
hogy pusztítsa el Benhadad palotáit.

Feltöröm Damaszkusz zárát,
megsemmisítem azt,
aki Bikat-Avenben trónol,
és azt, aki Bet-Éden jogarát tartja,
Arám népét pedig
Kirbe hurcolják fogolynak
– mondja az Úr.

Gáza és a filiszteusok földje

Ezt mondja az Úr:

Gázának három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel az egész lakosságot elhurcolták,
hogy kiszolgáltassák Edomnak,

tüzet bocsátok Gáza falaira,
hogy eméssze meg palotáit.

Megsemmisítem azt, aki Asdodban trónol,
és azt, aki Askelon jogarát tartja,
karomat Ekron ellen fordítom,
úgyhogy elpusztul a filiszteusok maradéka
– mondja az Úr.

Tírusz és Fönícia

Ezt mondja az Úr:

Tírusznak három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel az egész lakosságot
foglyul ejtve kiszolgáltatta Edomnak,
és nem emlékezett meg
a testvéri szövetségről,

tüzet bocsátok Tírusz falaira,
hogy eméssze meg palotáit.

Edom

Ezt mondja az Úr:

Edomnak három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel testvérét karddal üldözte,
és megtagadta tőle az irgalmat,
továbbra is haragot táplált iránta,
és mindvégig kitartott a gyűlöletben,

tüzet bocsátok Temánra,
hogy eméssze meg Boszra palotáit.

Ammon

Ezt mondja az Úr:

Ammon fiainak három,
sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel kettévágta
a gileádi várandós asszonyokat,
hogy kiterjessze határait,

tüzet gyújtok Rabba falán,
hogy eméssze meg palotáit,
csatakiáltás közepette, ütközetnek napján,
forgószélben, viharnak napján.

Királyuk fogságba megy,
a fejedelmeivel együtt
– mondja az Úr.

Moáb.

Ezt mondja az Úr:

Moábnak három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel szénné égette
Edom királyának csontjait,

tüzet bocsátok Moábra,
hogy eméssze meg Kerijjot palotáit
és pusztuljon el Moáb a zendülésben,
csatakiáltás és harsonazengés közepette.

A bírót elmozdítom körükből,
és elpusztítom vele minden fejedelmét
– mondja az Úr.

Júda

Ezt mondja az Úr:

Júdának három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Mivel elvetették az Úr törvényét,
s nem tartották meg a parancsait;
mivel tévútra vezették őket
hazug isteneik,
akiknek már atyáik is
a nyomukba szegődtek,

tüzet bocsátok Júdára,
hogy eméssze meg Jeruzsálem palotáit.

Izrael

Ezt mondja az Úr:

Izraelnek három, sőt négy bűne miatt
nem változtatom meg szándékomat.
Eladják az igazat ezüstért,
a szegényt meg egy pár saruért;

a szegényeknek a fejükön gázolnak,
és a gyöngéket eltérítik útjukról.
Apa és fia egyazon lányhoz jár,
hogy szent nevemre szégyent hozzon.

Minden oltár közelében
zálogba vett ruhákra telepszenek,
és Istenük házában
az elítéltek borát isszák,

noha én söpörtem el előlük az amoritákat,
akik magasak voltak, mint a cédrus,
és erősek, mint a tölgyfa,
mégis elpusztítottam felül a gyümölcsüket,
alul meg a gyökerüket.

Én hoztalak fel titeket Egyiptom földjéről,
vezettelek benneteket a pusztában
negyven éven át,
hogy elfoglaljátok az amoriták földjét.

Prófétákat is támasztottam fiaitok között,
nazirokat ifjaitok között.
Vajon nem így van, Izrael fiai?
– mondja az Úr.

De ti a nazirokat borral itattátok,
a prófétáknak megparancsoltátok:
„Ne jövendöljetek!”

Nos hát, rátok nehezedem,
ahogy a kévével rakott szekér
a földre nehezedik.

Nem lesz menedéke a gyors futónak,
az erős mit sem kezdhet erejével,
a bátor nem menti meg életét.

Az íjász nem áll helyt,
a fürge lábú nem tud elmenekülni,
s a lovas sem menti meg életét.

A hősök között a legbátrabb is
ruhátlanul menekül azon a napon
– mondja az Úr.

II. FIGYELMEZTETÉS IZRAEL SZÁMÁRA
Kiválasztás és büntetés.

Halljátok az ítéletet, amelyet az Úr kimondott rátok, Izrael fiai, azokra a nemzetségekre, amelyeket felhoztam Egyiptom földjéről:

A föld nemzetségei közül
nem ismertem mást, csak titeket;
ezért megtorlom rajtatok
minden gonoszságtokat.

A prófétai meghívásnak nem lehet ellenállni

Jár-e együtt két ember,
ha nem értenek egyet?

Nem akkor ordít-e az erdőben az oroszlán,
ha nem talál prédát?
Nem akkor bömböl-e
búvóhelyén az oroszlánkölyök,
ha nem szerez semmit?

Leesik-e a madár a földre,
hogyha nincsen csapda?
Csattan-e a csapda, ha nincs, amit fogjon?

Megszólal-e a kürt a városban
anélkül, hogy a nép meg ne rémülne?
Jön-e valami rossz a városra,
amit ne az Úr hozna rá?

Valóban, az Isten,
az Úr nem tesz semmit anélkül,
hogy szándékát el ne árulná
szolgáinak, a prófétáknak.

Ki ne félne, ha ordít az oroszlán?
Ki ne jövendölne, ha szól az Úr, az Isten?

Szamária romlottsága miatt pusztul el

Hirdessétek Asszíria palotáiban,
és Egyiptom földjének palotáiban;
mondjátok:
Gyűljetek egybe Szamária hegyein,
és lássátok a nagy zűrzavart a városban,
és benne a gyötrelmeket!

Nem tudnak egyenes úton járni
– mondja az Úr –,
erőszakot és pusztítást
halmoztak fel palotáikban.Ezért ezt mondja az Úr, az Isten:

Ellenség veszi körül az országot,
elragadja hatalmadat,
és kifosztják palotáidat.Ezt mondja az Úr:

Amikor a pásztor is
csak egy szárcsontot vagy fülhegyet
ment meg az oroszlán szájából,
ugyanígy Izrael fiai közül is
(alig) mentenek meg,
akik Szamáriában ágyuk mélyén ülnek,
fekvőhelyükön, a párnák között.

Bétel és a fényűző lakások ellen

Halljátok ezt,
és tegyetek tanúságot Jákob házában
– mondja az Úr, az Isten, a Seregek Istene.

Azon a napon, amikor
Izrael ellenem elkövetett vétkeit
megtorlom Bétel oltárain,
letörnek majd az oltár szarvai,
és a földre hullanak.

Lerombolom a téli házat
a nyári házzal együtt,
elpusztulnak az elefántcsont házak,
eltűnnek az ébenfa házak
– mondja az Úr.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

A MESSIÁS FŐPAPSÁGA

(Dávid zsoltára.)
Azt mondta az Úr az én Uramnak:
„Ülj jobbomra, és minden ellenségedet
lábad elé teszem zsámolyul!”

Az Úr kinyújtja hatalmas jogarod Sionból:
uralkodj ellenségeid közepette!

Születésed óta tiéd a királyi méltóság
a szent hegyen,
anyád méhétől kezdve,
ifjúságod hajnala óta.

Az Úr megesküdött és nem bánja meg:
„Te pap vagy mindörökké
Melkizedek rendje szerint.”

Jobbodon áll az Úr:
haragja napján királyokat tipor le,

a pogányok között ítéletet tart.
A halottak halomban feküsznek,
szerte a földön fejeket zúz szét.

Útközben a patakból iszik,
és újra fölemeli a fejét.

Forrás: Biblia – Szent István Társulat

Ima

Mennyei Atyánk, dicsőítünk téged. Köszönjük igéd és köszönjük, hogy visszahívsz bennünket magadhoz. Köszönjük a próféták hangját és szavait, amelyeket Szentlelked sugalmazott, hogy visszahívják Izrael és Júda népét, és az összes nemzetet a te szívedhez. Urunk, Istenünk, bennünket is visszahívsz. Segíts, hogy meghalljuk Ámosz próféta szavait és a Szentírás minden szavát, melyek visszahívnak bennünket hozzád! Ez a te szereteted logikája: sokat adsz nekünk és sokat is vársz el tőlünk. Elvárod, hogy hűségesek legyünk hozzád, mivel te is nagyon hűséges vagy hozzánk. Elvárod, hogy viszontszeressünk, mert annyi szeretetet adtál nekünk. Urunk, Istenünk, Jézus nevében kérünk, segíts, hogy bűnbánatra jussunk, mielőtt még túl késő lenne! Segíts, hogy teljes szívünkkel, értelmünkkel és erőnkkel hozzád forduljunk! Segíts, hogy mindazzal hozzád forduljunk, amik vagyunk és amink van. Ámen. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.

Elmélkedés

A Királyok második könyvének 10. fejezetében Jehuval találkozunk, aki egy eléggé összetett jellem. Ő Jorámot, Acháb fiát követi Izrael trónján. Achábnak 70 fia élt még Szamáriában. Jehu felteszi a kérdést a fiakat nevelő véneknek, hogy melyiket akarják megtenni uralkodónak. Azok félelmükben azt a választ adják, hogy Jehut akarják királyuknak, aki erre azt kéri, hogy azzal bizonyítsák neki hűségüket, hogy megölik Acháb mind a hetven fiát és odaviszik elé a levágott fejeket. A vének ezt meg is teszik. Jehu kiirt mindenkit Acháb házából, akiről úgy gondolja, hogy a legkisebb veszélyt is jelenthetné a hatalmára.

Később Baál imádóitól szabadul meg, cselt alkalmazva. Azt mondja az embereknek, hogy Achábnál ő nagyobb tisztelője Baálnak, s összehív mindenkit, hogy vele együtt imádják. Baál templomában aztán vérfürdőt rendez, egyetlen Baál hívő sem marad életben. Érdekes, mert Jehu álnokság útján éri el ezt, de a végeredmény, a Baál-kultusz eltűnése mégis pozitív. Kiirtja Baál összes tisztelőjét, neve mégsem szerepel a jó királyok sorában. Hiszen emlékeztek, az északi királyságban, Izraelben nincsen egy jó király sem. Jehu részben jó, de nem állította vissza teljesen az Úr helyes imádását. Megtartotta Jerobeám aranyborjúit Bételben és Dánban, ezért Isten úgy tekintette, mint aki csak fél szívvel követi őt – és ez mindannyiunk számára tanulság. Tett valami jót azzal, hogy kiirtotta a helytelen kultuszt, de nem állította vissza a helyes istentiszteletet. Pedig tudhatta, és mindenki tudta, hiszen ismerték a zsidó Írásokat, ismerték a történelmet, hogy Isten imádásának a helye Jeruzsálem. És ha úgy imádjuk Istent, ahogyan Ő akarja, akkor nem mehetünk Bételbe vagy Dánba aranyborjút imádni. Jehu nem ennek megfelelően cselekedett, ezért a rossz királyok között tartják őt számon.

Ámosz próféta, akinek ma kezdtük el a könyvét olvasni, körülbelül Jehu uralkodása után 50 évvel élt. Az ő prófétasága idején Júda királya Uzija, Izrael királya pedig Joás fia, II. Jerobeám. Ámosz Tekoából származik, Jeruzsálemtől 18 km-re délre. Tehát ő júdai, mégis nagyrészt Izrael népének prófétál. Ez figyelemre méltó, mert könyvének elején még nem Izraelnek vagy Júdának prófétál, hanem e két királyságot körbevevő népeknek: Damaszkusznak, Gázának, Tírusznak, Edomnak és Ammonnak. Ezeknek a nemzeteknek mondja el, mit vár tőlük az Úr, mert gonoszat cselekszenek. Van egy visszatérő kifejezés Ámosz próféciájában, ami így hangzik „… három, sőt négy bűne miatt” (Ám 1,3.6.9.11.13)… – mit jelent ez? Azt olvastam erről, hogy egyszerűen azt jelenti, hogy bűnt bűnre halmozott, tehát nem három, majd később négy bűnt követett el, hanem folyamatosan bűnben élt. Erre az Úr azt mondja, hogy ennek következményei lesznek. Ez a próféták feladata, ugye? Hogy emlékeztessék a nemzeteket. Majd a 2. fejezet 4. versében már Júda és a 6. versben Izrael is sorra kerül. Ámosz különösen élesen beszél, amikor Júda bűneiről szól. „Elvetették az Úr törvényét, s nem tartották meg a parancsait; mivel tévútra vezették őket hazug isteneik, akiknek már atyáik is a nyomukba szegődtek” (Ám 2,4). Ne felejtsük el, hogy az ő istentiszteletük alapvetően helyes, de folyton belecsúsznak valamilyen bálványimádásba. Még ragaszkodnak Istenhez, a jeruzsálemi templomba járnak, de folyton helytelen dolgokat tesznek. Ezért Ámosz visszahívja őket az Úrhoz. 

Mikor Izraelről beszél a 6. verssel kezdődően, már nemcsak a hamis istentisztelet ellen emeli fel hangját – bár ez is előjön újra és újra –, hanem hogy Izrael népe igazságtalanságot művel Isten előtt. Nem járnak igazságban, azaz nem viselnek gondot a szegényekre, hanem eltapossák őket. Nem gondoskodnak a gyámoltalanokról, hanem kihasználják őket. Ez Ámosz próféta legerősebb kritikája Izrael ellen az egész könyv folyamán.

A 3. fejezetben Ámosz kifejt egy gondolatot, amit úgy is nevezhetnénk, hogy Isten ítéletének logikája. Isten ítéletének logikája az Ő szeretete… Ő folyamatosan szeret, gondot visel még Izrael népére is, akik elhagyták az Ő tiszteletét. Még így is áldásokban részesíti őket. Jólétet és bőséget ad nekik és ők mégis elfordulnak tőle. 

Ugyanakkor eljön egy pont, amikor szembe kell nézniük azzal, amit választottak. Ámosz kimondja, hogy Isten ítélete elkerülhetetlen, mert annyi mindent adott nekik és mégsem fordultak vissza hozzá. Így szól: „Ki ne jövendölne, ha szól az Úr, az Isten? … Ezt mondja az Úr: Amikor a pásztor is csak egy szárcsontot vagy fülhegyet ment meg az oroszlán szájából, ugyanígy Izrael fiai közül is (alig) mentenek meg (valakit), akik Szamáriában ágyuk mélyén ülnek, fekvőhelyükön, a párnák között” (Ám 3,8b.12). Ezzel azt mondja, hogy egy kis rész helyreáll majd, de a nagyobb rész elvész. Az északi országrész, Izrael fiai szétszóratnak, az ország romba dől. Ez Ámosz próféciája, aki azt próbálja tenni, mint minden próféta. Visszahívja az Úrhoz a népet, mielőtt még túl késő lenne. Ezt fogjuk hallani Ámosztól az elkövetkező két nap során. Ugyanez a felhívása minden prófétának, de itt most Ámosznak különösen is, aki azt mondja: „Térjetek vissza az Úrhoz, amíg nem késő”! 

Ez a hívás nekünk is szól. Meg kell értenem, hogy Isten engem is hív. Miben is vagyok hűtlen, mikor nem vagyok igazságos, hol nem járok igazságban az Úr előtt? Mert most van itt az idő, hogy visszaforduljak hozzá és megengedjem neki, hogy újra igazzá, újra egésszé tegyen.

De ez egyedül nem megy, ezért kell mindig imádkoznunk egymásért.

Kérlek, értem is imádkozzatok, én is imádkozom értetek!

Kapcsolódó tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi, és a Google adatvédelmi irányelvei és szolgáltatási feltételei érvényesek erre a védelemre.